Lakat a babócsai cigány üzemen

Visszavonta a Somogy Megyei Területfejlesztési Tanács a babócsai székhelyű Somogyi Cigányságért Kht. több mint 28 millió forintos, vissza nem térítendő támogatását, miután a helyszíni ellenőrzések során súlyos szerződésszegésre derült fény. A kht.-t – amely 2000-ben faipari üzem létesítésére nyerte el a megyei területfejlesztési tanács támogatását, és ötven fő tartós foglalkoztatását vállalta – egyebek közt azért találta „vétkesnek” a területfejlesztési tanács, mert a gépeket csaknem egy éve nem üzemeltetik, és a legutóbbi ellenőrzéskor mindöszsze tizenhat személyt foglalkoztattak.

2003. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kényszerhelyzet szülte a területfejlesztési tanács fájdalmas döntését, mindazonáltal lehetőséget kívánunk biztosítani ahhoz, hogy az üzem működjön. A 28 milliós támogatás visszafizetéséről hozott döntéstől azonban nem tekinthetünk el – érvel Gyenesei István, a Somogy Megyei Területfejlesztési Tanács elnöke. Ez azt jelenti, hogy a babócsai székhelyű kht.-nek a vele kötött szerződésben foglalt támogatás kamatokkal növelt összegét azonnal vissza kell fizetnie – áll abban a sajtóközleményben, amelyet a területfejlesztési tanács által megbízott monitoring-szakértő, Fazekas István készített.
Egy barcsi cég lepusztult ipartelepére vetettek szemet három éve a babócsai romák, amit – miután jelentős támogatáshoz jutottak – 22 millió forintért megvásároltak. Az üzemet felújították, és hogy hozzákezdhessenek a munkához, a telep 650 négyzetméteres nagycsarnokába faipari, főként raklap előállításához szükséges használt gépeket vettek. Terveik között szerepelt lakásépítéshez szükséges fakellékek gyártása is. Mivel azt remélték, hogy bekapcsolódhatnak a gazdasági tárca és az Országos Cigány Önkormányzat roma-lakásépítési akciójába, beszereztek egy csaknem egymillió forintos hidraulikus vályogprést is.
A roma üzem ezt követően nemigen hallatott magáról, a 28,4 milliós támogatást odaítélő megyei területfejlesztési tanácsot viszont jogszabály kötelezte arra, hogy rutinellenőrzést végeztessen a támogatást elnyert cégnél, melynek tapasztalatait a sajtó útján is megismertesse a közvéleménnyel.
– Az államkincstár munkatársaival közösen vizsgálódtunk 2002-ben Babócsán, és megállapítottuk, hogy az üzemben faipari tevékenységként ládákat és raklapokat készítenek, ám az ott dolgozó 16 személy foglalkoztatását a kht. ügyvezetője nem tudta dokumentálni. Néhány hónappal később ellenőriztük, hogy mi valósult meg a megyei területfejlesztési tanács és az Országos Cigány Önkormányzat együttesen ötvenmilliós támogatásából. Azt találtuk, hogy a területvásárlás megtörtént, arra felhúztak egy ingatlant, vásároltak gépeket is, ám itt már egy súlyos problémát fedtünk fel. A gépeket ugyanis ipari áram híján nem használták. Mint megtudtuk: az ipari áramot olyan területen vezették volna az üzembe, amelynek használatához nem volt engedélyük. A tulajdonos visszabontatta a vezetéket, ezzel megszűnt az üzem áramellátása. Ilyen körülmények között a foglalkoztatottak csak úgynevezett kézi munkát végezhettek, és csak állagmegóvási feladatot kaptak. Súlyos szerződésszegésnek minősül az is, hogy egy, a pályázati pénzen vásárolt személygépkocsit – két hónappal a jármű megvásárlása után – engedély nélkül értékesítettek. Az üzemben tényleges foglalkoztatás nem folyt, amit vállaltak, nem teljesítették – összegezte az ellenőrzések tapasztalatait Fazekas István.
A monitoring-szakértő szerint nehéz helyzetbe került a kht., mert a 28,4 millió forintos támogatást kamatostól vissza kell fizetnie. Az üzemet – mint minden állami támogatással megvásárolt ingatlant – jelzálog terheli. Végső esetben tehát értékesíteni kell, hogy az FVM pénze – amit pályáztatóként a megyei területfejlesztési tanács a roma üzemnek juttatott – visszatérüljön. – Ha megtérül is, a megye számára végképp elvész, mert visszakerül a központi költségvetésbe. Ritka a babócsaihoz hasonló szerződésszegés – mondja Fazekas István. Megtudjuk: a területfejlesztési tanács újabb szakértőt kért fel az üzem vizsgálatára. – Mielőbb döntést kell hozni. Olyan faipari gesztorra lenne szükség, amelyik felkarolja a vállalkozást, munkához juttatja a sokgyerekes roma famíliák családfőit, és jövedelemhez, árbevételhez a kht.-t. Higgye el, igen sok álmatlan éjszakát okoz számomra, ami ott történik. Meggyőződésem, többre érdemes ez a vállalkozás. Van még esélyük a gödörből való kijutásra.
Bogdán Péter, a kht. ügyvezetője nem érti, hogy mit ellenőriztet a területfejlesztési tanács, ha már döntött a támogatás visszavonásáról. Szerinte minden megvásárolt gépről, szerszámról, kifizetésről van bizonylatuk. Azt viszont a megyei napilap kérdésére elismerte, hogy mivel az egyik földtulajdonos kiszedette a telkére engedély nélkül elhelyezett villanyoszlopokat, tavaly december 17-e óta nincs ipari áramuk. Hogy mikor lesz, nem tudja. Abban viszont biztos, hogy az üzem – a kéthektáros területtel együtt – legalább hetvenmilliót ér.
Babócsa expolgármestere, András Zoltán úgy látja: akaratán kívül jutott nehéz helyzetbe az üzemtulajdonos Somogyi Cigányságért Kht. Az a baj, hogy nem találták meg a piacot – fűzte hozzá. Gyenesei István is lát esélyt a bizonyításra. – Mi is azt szeretnénk, hogy működjön az üzem és enyhítse az ottani cigánycsaládok megélhetési gondjait.
A babócsai telep vaskapuján és odabenn a munkacsarnokok ajtaján hetek óta lakat van. Munkára – ipari áram bevezetésére vár tizenhat megkeseredett roma ember. – Van közöttük, akinek nyolc gyereke van – mondja Bogdán Péter.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.