Ma egészségügyi demonstráció

Húsz percig kérlelte Vojnik Mária, az egészségügyi minisztérium politikai államtitkára az orvoskamara és a szakszervezet vezetőjét, hogy üljenek le tárgyalni az orvosokat érintő kérdésekről. Az egyeztetés azonban meghiúsult, mert a szakszervezetet a tárca nem fogadta el teljes jogú tárgyalópartnerként, így a kamara sem volt hajlandó az egyeztetésre. A két szervezet ma délután demonstrációt tart.

2003. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak a Magyar Orvosi Kamara (MOK) vezetése kapott meghívót az egészségügyi minisztériumba, hogy több tárca és állami hivatal képviselőjével tárgyaljon az orvosokat érintő kérdésekről. Téma lett volna az a főként munkajogi kérdéseket szabályozó, parlament előtt lévő törvényjavaslat, amely megemeli például az orvosi ügyelet díjazását, és szabályozza a munkával tölthető időt. Valószínűleg a MOK ismét megpróbálta volna elérni, hogy a kormány törvényben vállalja egyrészt a dolgozók jogállásának rendezését (ennek főként a privatizált intézményekben lenne jelentősége), másrészt egy életpályamodell kidolgozását, ami garantálná a hazai bérek felzárkóztatását az uniós szinthez.
Nem kapott meghívót, mégis megjelent tegnap a minisztérium előtt Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke. Társaságában Éger István MOK-elnök bejelentette: szövetségesük, azaz a szakszervezet nélkül ők sem tárgyalnak. Vojnik Mária az épületben húsz percig győzködte a köztestület és az EDDSZ vezetőjét, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz. Erre azonban nem voltak hajlandók, miután Cser Ágnes csak megfigyelőként vagy a kamarai delegáció tagjaként vehetett volna részt a megbeszélésen.
Ezt követően Vojnik Mária úgy fogalmazott: nem rajta múlott a tárgyalás sikere. Hozzátette: az EDDSZ-nek az érdekegyeztető tanácsban van kompetenciája a tárgyalásra. Nem lehet megtenni, hogy az ott helyet foglaló többi érdekképviselet közül kiemeljék ezt a szakszervezetet.
Éger István értetlenül állt a helyzet előtt, mert – mint mondta – a tárca gesztust tehetett volna az EDDSZ-en keresztül az ágazat 140 ezer dolgozójának. Az egészségügyi minisztérium előtt ma délután háromkor kezdődő demonstrációról elmondta: a gyógyítás az idő alatt nem szünetel, a fellépés jelzésértékű lesz, amellyel az ágazat helyzetére szeretnék felhívni a figyelmet. Az eseményre elsősorban azokat az ágazati dolgozókat várják, akik ráérnek, például szabadnaposak, és persze számítanak a szimpatizánsokra is – tette hozzá.
***
MDF-es bírálatok.
Hihetetlenül nehéz év elé néz az egészségügy. Félő, hogy sérül az amúgy is zilált ellátás, és intézmények mennek tönkre – mondta Csáky András (MDF) a jövő évi költségvetési tervezetről szólva. A politikus emlékeztetett arra, hogy a nemrég elhangzó kormányzati nyilatkozatok arra utalnak, a kabinet prioritásként kezeli 2004-ben az egészségügyet, ám számításai szerint valójában négyszázalékos forráskivonás történik jövőre. Ez szerinte a fekvőbeteg-ellátásnál és a gyógyszertámogatásnál jelentkezik majd. Csáky meglátása szerint az áfaváltozások súlyosan érintik a gyógyszerkasszát is. Hangsúlyozta: elfogadhatatlan, hogy az Országos Vérellátó Intézet az ideinél jóval kevesebb pénzből lesz kénytelen gazdálkodni. Csáky András – utalva a MOK és a tárca közötti vitákra – kisstílű lépésnek nevezte, hogy a testület támogatását 25 százalékkal csökkentenék a költségvetési tervezet szerint. (T. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.