Sok az amputáció Magyarországon

Kétszer annyi amputációt végeznek Magyarországon ezer lakosra számítva, mint Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban. Egy betegeket képviselő szervezet szerint az egészségügyi ellátás hiányossága is hozzájárul ehhez, mások azonban ezt cáfolják.

2003. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Körülbelül 6500 amputációt végeznek évente Magyarországon, százezer lakosra számítva tehát átlagosan 65-öt, míg Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban 30-nál is kevesebbet – derül ki az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet adataiból. Az amputációk felét az ujjak eltávolítása teszi ki, a másik fele leggyakrabban az alsó végtagot érinti, a felső végtag „eltávolítására” vagy csonkolására az eseteknek csak néhány százalékában van szükség.
*
Az amputációk 80 százalékát a különféle érbetegségek (idetartozik a cukorbetegségből eredő károsodás is) teszik szükségessé, második helyen a balesetek állnak 17 százalékkal, míg daganat, gyulladás vagy más kór 3 százalékban tehető felelőssé valamelyik végtag elvesztéséért.
Kullmann Lajos, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet orvos-igazgatója az amputációk feltűnő gyakoriságát elsősorban a magyarokra – de egyébként a kelet-európaiakra is – jellemző életvitellel magyarázza. A dohányzás visszaszorítása terén nem értünk el sikereket – mondta, hozzátéve, hogy sokan nem veszik komolyan a betegségek tüneteit, s csak akkor fordulnak orvoshoz, ha már nagy a baj. A cukorbetegség például akár egy évtizedig is lappang nálunk (pedig sokszor vezet amputációhoz), míg Nyugat-Európában sokkal hamarabb kiderül.
Az egészségügyi ellátás hiányosságai is hozzájárulnak az amputációk magas számához – vélekedett Biczó István, a Cukorbetegek Lábaiért Alapítvány kuratóriumi elnöke, akinek a betegség következtében mindkét lábát amputálni kellett. Úgy látja: a cukorbetegek esetében megoldatlan a szűrés, azaz a vércukorszintmérés. Miután csak kevesen jutnak el a vizsgálatra, sokszor már csak későn derül ki a baj. Hozzátette: a cukorbetegek esetében például létezik olyan gyógyszer, amely megakadályozhatja a súlyos idegkárosodást, s az esetleges amputációt. A több ezer forintos készítményt azonban a betegek többsége nem tudja megfizetni, mert a társadalombiztosító csak a közgyógyellátottaknak ad hozzá támogatást.
A rehabilitációs intézet vezetője szerint viszont ezekkel a medicinákkal sem lehet megakadályozni a cukorbetegségből adódó amputációkat. Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője is hasonlóképpen vélekedett. Mint mondta: azért nem ad támogatást a biztosító az említett szerekhez, mert azok nem hoznak akkora „egészségnyereséget”, ami arányban állna a ráfordításokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.