Körülbelül 6500 amputációt végeznek évente Magyarországon, százezer lakosra számítva tehát átlagosan 65-öt, míg Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban 30-nál is kevesebbet – derül ki az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet adataiból. Az amputációk felét az ujjak eltávolítása teszi ki, a másik fele leggyakrabban az alsó végtagot érinti, a felső végtag „eltávolítására” vagy csonkolására az eseteknek csak néhány százalékában van szükség.
*
Az amputációk 80 százalékát a különféle érbetegségek (idetartozik a cukorbetegségből eredő károsodás is) teszik szükségessé, második helyen a balesetek állnak 17 százalékkal, míg daganat, gyulladás vagy más kór 3 százalékban tehető felelőssé valamelyik végtag elvesztéséért.
Kullmann Lajos, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet orvos-igazgatója az amputációk feltűnő gyakoriságát elsősorban a magyarokra – de egyébként a kelet-európaiakra is – jellemző életvitellel magyarázza. A dohányzás visszaszorítása terén nem értünk el sikereket – mondta, hozzátéve, hogy sokan nem veszik komolyan a betegségek tüneteit, s csak akkor fordulnak orvoshoz, ha már nagy a baj. A cukorbetegség például akár egy évtizedig is lappang nálunk (pedig sokszor vezet amputációhoz), míg Nyugat-Európában sokkal hamarabb kiderül.
Az egészségügyi ellátás hiányosságai is hozzájárulnak az amputációk magas számához – vélekedett Biczó István, a Cukorbetegek Lábaiért Alapítvány kuratóriumi elnöke, akinek a betegség következtében mindkét lábát amputálni kellett. Úgy látja: a cukorbetegek esetében megoldatlan a szűrés, azaz a vércukorszintmérés. Miután csak kevesen jutnak el a vizsgálatra, sokszor már csak későn derül ki a baj. Hozzátette: a cukorbetegek esetében például létezik olyan gyógyszer, amely megakadályozhatja a súlyos idegkárosodást, s az esetleges amputációt. A több ezer forintos készítményt azonban a betegek többsége nem tudja megfizetni, mert a társadalombiztosító csak a közgyógyellátottaknak ad hozzá támogatást.
A rehabilitációs intézet vezetője szerint viszont ezekkel a medicinákkal sem lehet megakadályozni a cukorbetegségből adódó amputációkat. Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szóvivője is hasonlóképpen vélekedett. Mint mondta: azért nem ad támogatást a biztosító az említett szerekhez, mert azok nem hoznak akkora „egészségnyereséget”, ami arányban állna a ráfordításokkal.
Gulyás Gergely: A 2025-ös már az új gazdaságpolitika költségvetése