Szervezkednek az egészségügyiek

2003. 10. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) vezetője, valamint a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tegnap több, az egészségügyi és a szociális ágazatot képviselő szakmai szervezettel találkozott.
A szervezetek közös szándéka szerint el kell érni, hogy a kormány középtávú felzárkóztatóprogramot fogadjon el, amely az eszközök fejlesztésétől kezdve a dolgozók ütemezett béremelésig sok mindent rögzítene. Emellett ágazati kollektív szerződések megkötését is szükségesnek tartják. Egyetértettek abban is, hogy a hétfőn a parlament által elfogadott, „az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről” szóló, s elsősorban a túlmunkával, ügyelettel foglalkozó törvény csak akkor léphessen hatályba jövő év májusában, ha addig az orvosok és az egészségügyi dolgozók jogállásról szóló jogszabály is megszületik, amely foglalkoztatásuk formáját, jogviszonyukat szabályozná. A szakmai szervezeteknek november 4-ig kell választ adniuk arra, hogy az érdekérvényesítést milyen eszközökkel tudják támogatni, ha követeléseik nem teljesülnek.
A hétfőn a parlament által elfogadott jogszabályt Éger István, a MOK elnöke sikerként értékelte. Mint mondta: elérték, hogy a törvény eredeti címét – ami a jogállásra vonatkozott – változtassák meg, hiszen a tartalma nem arról szólt. Ezzel ismét megnyílt a lehetőség, hogy valóban a jogállást szabályozó törvény szülessen.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerint a MOK és az EDDSZ nyitott kapukat dönget. Eddig is lett volna lehetőségük a tárgyalásra – fogalmazott. Hozzátette: október 29-re összehívta az ágazati érdekegyeztető fórumot, amelynek a középtávú ágazati megállapodás lesz a fő témája. Mint mondta: nem zárkózik el egy középtávú megállapodástól, amely a béremelés ütemezését is rögzíthetné. Nem konkrét összegben, hanem az ország gazdasági teljesítményéhez viszonyítva.

A tárca vizsgálja a mok-választást
Újabb dokumentumokat kért be az egészségügyi minisztérium a MOK-tól, hogy eldöntse: legitimnek tekinti-e a kamara új elnökségét. Ismert: Kökény szerint aggályok merültek fel azzal a küldöttközgyűléssel kapcsolatban, amelyen az új vezetést megválasztották. Ha a dokumentumok igazolják a gyanút, akkor felszólítják a MOK-ot, hogy ismételje meg a választást, s ha ennek nem tesznek eleget, bírósághoz fordulnak. Éger szerencsétlennek és hangulatkeltőnek nevezte a törvényességi felülvizsgálatot. Furcsának tartja, hogy a kormány vele akar tárgyalni, miközben megkérdőjelezi a legitimációját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.