Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) vezetője, valamint a Magyar Orvosi Kamara (MOK) tegnap több, az egészségügyi és a szociális ágazatot képviselő szakmai szervezettel találkozott.
A szervezetek közös szándéka szerint el kell érni, hogy a kormány középtávú felzárkóztatóprogramot fogadjon el, amely az eszközök fejlesztésétől kezdve a dolgozók ütemezett béremelésig sok mindent rögzítene. Emellett ágazati kollektív szerződések megkötését is szükségesnek tartják. Egyetértettek abban is, hogy a hétfőn a parlament által elfogadott, „az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről” szóló, s elsősorban a túlmunkával, ügyelettel foglalkozó törvény csak akkor léphessen hatályba jövő év májusában, ha addig az orvosok és az egészségügyi dolgozók jogállásról szóló jogszabály is megszületik, amely foglalkoztatásuk formáját, jogviszonyukat szabályozná. A szakmai szervezeteknek november 4-ig kell választ adniuk arra, hogy az érdekérvényesítést milyen eszközökkel tudják támogatni, ha követeléseik nem teljesülnek.
A hétfőn a parlament által elfogadott jogszabályt Éger István, a MOK elnöke sikerként értékelte. Mint mondta: elérték, hogy a törvény eredeti címét – ami a jogállásra vonatkozott – változtassák meg, hiszen a tartalma nem arról szólt. Ezzel ismét megnyílt a lehetőség, hogy valóban a jogállást szabályozó törvény szülessen.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter szerint a MOK és az EDDSZ nyitott kapukat dönget. Eddig is lett volna lehetőségük a tárgyalásra – fogalmazott. Hozzátette: október 29-re összehívta az ágazati érdekegyeztető fórumot, amelynek a középtávú ágazati megállapodás lesz a fő témája. Mint mondta: nem zárkózik el egy középtávú megállapodástól, amely a béremelés ütemezését is rögzíthetné. Nem konkrét összegben, hanem az ország gazdasági teljesítményéhez viszonyítva.
A tárca vizsgálja a mok-választást
Újabb dokumentumokat kért be az egészségügyi minisztérium a MOK-tól, hogy eldöntse: legitimnek tekinti-e a kamara új elnökségét. Ismert: Kökény szerint aggályok merültek fel azzal a küldöttközgyűléssel kapcsolatban, amelyen az új vezetést megválasztották. Ha a dokumentumok igazolják a gyanút, akkor felszólítják a MOK-ot, hogy ismételje meg a választást, s ha ennek nem tesznek eleget, bírósághoz fordulnak. Éger szerencsétlennek és hangulatkeltőnek nevezte a törvényességi felülvizsgálatot. Furcsának tartja, hogy a kormány vele akar tárgyalni, miközben megkérdőjelezi a legitimációját.
A brüsszeli Magyar Ház előtt támadták meg a HírTV riporterét a szélsőbaloldali tüntetők, a rendőrök mentették ki