Folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetén a táppénz összege jelenleg a figyelembe vehető átlagkereset 70 százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetén vagy kórházi ellátás idején 60 százalék. Fél évig kaphatja a 60 százalékos ellátást, aki a munkaviszony megszűnését követő három napon belül megy táppénzre (passzív táppénz). A jövő évtől hatályos változás ezt a betegkategóriát érinti. Miután sokan az elhelyezkedési gondok miatt menekülnek újból és újból meghosszabbított betegállományba, fél év helyett csak három hónapig járna nekik az ellátás (a korábbi, éles tiltakozást kiváltó tervek szerint ezt egy hónapra csökkentette volna a kormány). Összege pedig csak az első hónapban maradna 60 százalék, aztán degresszíven változna, a pontos mértékről azonban még egyeztetnek – erről állapodott meg szerdán Burány Sándor foglalkoztatáspolitikai és Kökény Mihály egészségügyi miniszter, valamint Gy. Németh Erzsébet, az MSZP frakcióvezető-helyettese.
Burány Sándor úgy vélte: a változtatást az indokolta, hogy a munkahelyüket elvesztők helyzetét nem egészségügyi kiadással, hanem foglalkoztatáspolitikai eszközökkel kell kezelni.
A korábban tervezett nagyobb szigorítással a kormány az indokolatlan kifizetéseket akarta mérsékelni (emlékezetes: az úgynevezett aktív táppénz mértékét 70 százalékról 65-re tervezték csökkenteni). – Nem spórolni akartunk – szögezte le Kökény Mihály. – Tekintettel azonban arra, hogy ezzel a valóban rászorulók közül sokan hátrányos helyzetbe kerülhettek volna, a differenciált módosítás mellett döntöttünk.
Hozzátette: a passzív táppénz esetén szigorítják az ellenőrzéseket.
Gy. Németh Erzsébet elmondta: a költségvetés az idén várhatóan 100 milliárd forintot fizet ki táppénzre. A javasolt módosításokkal a jövő évi 97,5 milliárd forintos előirányzat tartható lesz – mondta.
A Fidesz egészségügyi kabinetje szerint elfogadhatatlan, hogy a munkahelyüket elvesztő, valóban beteg embereknek járó táppénz időtartamát fél évről 90 napra csökkentsék. Sajnálattal veszi tudomásul, hogy a Medgyessy-kormány nem adta fel „a beteg emberek költségeit növelő javaslatát” – áll közleményükben. Az ellenőrzés szigorítását, az esetleges táppénzvisszaélések megelőzését a Fidesz is támogatja. „A megszorító intézkedések azonban nem a csalókat, hanem a becsületes, de valóban beteg embereket büntetik.” Emlékeztetnek arra is, hogy a táppénzt utoljára Bokros Lajos egykori pénzügyminiszter idején kurtították meg.
Jön a havazás, mutatjuk mely vármegyéket érinti először