Tüntető egészségügyiek

Néhány százan vettek részt az orvoskamara és az egészségügyi szakszervezet tegnapi demonstrációján. A szakadó esőben megtartott rendezvényen felszólították a kormányzatot: dolgozzon ki olyan koncepciót, amely garantálja, hogy az ágazat munkavállalói az uniós csatlakozást követően is Magyarországon maradnak.

2003. 10. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Épphogy megkezdte beszédét az első előadó az egészségügyi minisztérium épülete előtt, máris eleredt az eső. Addig sem volt hatalmas a tömeg, de az égi áldást követően még kevesebben maradtak. – Szomorú, hogy itt kell állnunk, mert sokkal fontosabb dolgokat tehetnénk, ha hagynák. Békés eszközökkel próbálhatnánk képviselni az ágazat dolgozóinak és a betegeknek az érdekeit – hangsúlyozta Éger István, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke. Nincs elegendő utánpótlása a folyamatosan elöregedő orvostársadalomnak, a meglévőket pedig sokszoros bérrel csábítják más országba. Ki fogja a magyar betegeket magyar nyelven gyógyítani? – tette fel a kérdést. Éger arra szólította fel a döntéshozókat, hogy alkossanak meg olyan koncepciót, amelyből a dolgozók előre láthatják itthon a jövőjüket. – Követeléseinket a tárca nem képes teljesíteni, s hiába „ostromoltuk” leveleinkkel a kormányfőt.

A résztvevők „Európában bér kell, nem hálapénz”, „László, Kökény, Medgyessy, kórházainkat elveszi” feliratú táblákkal és lufikkal vonultak a minisztérium elé. Noha az időjárás nem volt kegyes a szervezőkhöz, a zene jó hangulatot teremtett. Jól jött a tárca forró teája is, amivel a résztvevőket kínálták, igaz, nem mondták, ki küldte az italt.

Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) elnöke ilyen kérdésekkel tüzelte fel a hallgatóságot: – Igent kell mondani a közös jólétre és szabadságra? – Igen! – hangzott a válasz. – Igent kell mondani a munka és a teljesítmény becsületére? – Igen! – Igent kell mondani arra, hogy az ágazati dolgozók kiszolgáltatottság nélkül dolgozhassanak? – Igen! Az előadók közül Cser Ágnes bizonyult a legnépszerűbbnek, ő a rendezvényt követően még autogramot is osztogatott.

A MOK továbbra is csak akkor hajlandó tárgyalni a kormány képviselőivel, ha az egyeztetésen az EDDSZ egyenjogú partnerként vehet részt. Kökény Mihály szakminiszter viszont továbbra is fenntartja, hogy minden szervezetnek megvan a maga kompetenciája, s a most napirenden lévő – orvosokat érintő – kérdésekben a kamara az illetékes. A szakszervezetekkel, így az EDDSZ-szel is, az érdekegyeztető tanácsban egyeztetnek. Emlékezetes, hogy szerdán a MOK és az EDDSZ hosszas győzködés ellenére sem volt hajlandó tárgyalni a kormány képviselőivel, mert azok a szakszervezetet nem fogadták el teljes jogú partnernek. Cser Ágnes meghívót sem kapott. Kökény szerint ez csupán színjáték volt, ha küldtek volna meghívót Csernek, akkor másba kötöttek volna bele.

A Fidesz szerint a kormány ahelyett, hogy a kamara által felvetett problémák megoldásán dolgozna, egyre arrogánsabb magatartásával az utcára kényszeríti az egészségügyi dolgozókat. A szocialista kormánynak sikerült az utóbbi másfél év alatt az egészségügy szinte minden szereplőjével összeveszni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.