Viharfelhő a gyógyszerpiacon

Valójában az ideinél lényegesen kevesebb pénzt szán jövőre a kormány a gyógyszerek ártámogatására. Ez a betegterhek jelentős emelkedésével vagy az államháztartási hiány növekedésével járhat.

2003. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre mintegy 240 milliárd forintot fordítana a kormány gyógyszertámogatásra – derül ki a 2004-es költségvetési javaslatból. Az idei támogatás összege 242 milliárd, amit csak azért nem lép majd túl az egészségbiztosító az év végére, mert egy kormányrendelet a többletet a gyártókkal fizetteti meg. A jövő évi előirányzatból ráadásul több mint tízmilliárdot visz el a gyógyszereket januártól terhelő ötszázalékos áfa biztosítóra eső része. A valós támogatási előirányzat tehát 227-228 milliárd forint.
A várható forgalom alapján jövőre 300-310 milliárdnyi tb-támogatásra lenne szükség – mondta Fekete Tibor, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője, aki döbbenetesnek nevezte a tervezetet. Rámutatott: az elmúlt években mindig hiányos volt ez a kassza, de ekkora hiányra nem kellett számítani. Vajda András, az Innovatív Gyártók Egyesületének igazgatósági tagja emlékeztetett arra, hogy amikor az Orbán-kormány idején tervezték nevetségesen alacsonyra a támogatási kiadásokat, akkor Kökény Mihály egészségügyi miniszter tiltakozott a leghangosabban. A lehetséges következmények között egybehangzóan említették a betegterhek jelentős emelkedését, valamint az államháztartás tervezett hiányának növekedését. Ez utóbbi akkor következhet be, ha a költségvetésből pótolják ki a „gyógyszerkasszát”. Frajna Imre (Fidesz) szerint kérdéses, hogy miből lesz fedezet az ingyengyógyszer ígéretének teljesítésére. A szaktárcánál és az OEP-nél nem válaszoltak kérdéseinkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.