Balatoni hajózás: szemben az árral

Nemcsak a siófoki székhelyű hajóstársaság gazdálkodását, hanem a balatoni turizmus egészét rendítheti meg a belvízi személyszállítás kedvezményezettjei után járó árkiegészítés megvonása. A MÁV és a Volán továbbra is élvezi az állami büdzsé támogatását, ám a Balatoni Hajózási (BH) Rt. és a közcélú hajózást végző többi cég jövőre nem számolhat a nagycsaládosokat, a gyerekeket, a közalkalmazottakat és a mozgáskorlátozottakat ez idő szerint még megillető 50 százalékos jegyártámogatással. A tóparti polgármestereket összefogó Balatoni Szövetség (BSZ) a miniszterelnökhöz fordult, mert úgy látja: a diszkriminatív rendelkezés a legrászorultabbakat sújtja.

2003. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlyos helyzetbe kerülhet a Balatoni Hajózási Rt., amelynek két és fél éves eredményét semmisítheti meg az árkiegészítés megvonása. – A gyenge-közepes turisztikai szezont még csak átvészelte a hajóstársaság – a tó alacsony vízállása miatt nem volt szükség a hajójáratok ritkítására és a vízi járműveken utazók számának csökkentésére –, ám az árkiegészítésről szóló 1991. évi LXXVIII. törvény módosítása rendkívül nehéz helyzetbe sodor bennünket. Amellett, hogy szolgáltatásunk áfája három százalékkal emelkedik és a hatszázalékos inflációval együtt kilencszázalékos jegyáremelésre kényszerülünk, a személyhajózásban elesünk az árkiegészítéstől, a révhajózásban pedig csak a töredékét kapjuk az eddigi támogatásnak – mondta lapunknak Horváth Gyula, a BH Rt. vezérigazgatója. A balatoni hajózás első embere szerint a fizetőképes kereslet nem bír el további jegyáremelést, a tarifák drágítása a hajóstársaságon kívül az egyébként is gyengélkedő balatoni turizmus egészére is kedvezőtlenül hat.
Az évenkénti 850-900 ezer személyhajóutas 56 százalékát érinti a kedvezménymegvonás. Ha a balatoni polgármesterek és a Balatoni Szövetség kormányfőhöz írt levele nyomán sem történik változás, akkor eleshetnek a kedvezményes (félárú) hajójegyektől a diákok, gyerekcsoportok, nyugdíjasok, mozgássérültek, közalkalmazottak. Horváth Gyula vezérigazgató azért is tartja sérelmesnek a cégét (is) sújtó döntést, mert a BH Rt. évi 700 millió forintot fizet be adóként és járulékként az állami költségvetésbe, és ebből 4–500 milliót juttat vissza a büdzsé. Lapunknak azt mondta: ha a hajókikötővel rendelkező balatoni polgármesterek és a BSZ levelére nemleges válasz érkezik a kormányfőtől, akkor saját erőből legfeljebb a diákok, a nyugdíjasok és a mozgássérültek kedvezményét tudják fedezni, ám mások jegyár-kiegészítését – például a közalkalmazottakét és a köztisztviselőkét – nem. És veszélybe kerülhetnek a társaság vitorláskikötő-fejlesztési tervei is – fűzte hozzá.
A tóparti önkormányzatokat összefogó Balatoni Szövetség elnöke, Bóka István fideszes országgyűlési képviselő sérelmesnek tartja, hogy a közhasznú hajózás ártkiegészítését szorgalmazó parlamenti interpellációja eredménytelen maradt, ugyanakkor a politikus reméli: a költségvetés más forrásból kompenzálja a balatoni hajóstársaság bevételkiesését. – Ezt egyébként – ígéretük szerint – a kormánypárti képviselőtársaim is szorgalmazzák. Szomorú volna ugyanis, ha a legrászorultabbaktól: a nagycsaládosoktól, a gyerekektől, a nyugdíjasoktól és a mozgáskorlátozottaktól kellene megvonni az 50 százalékos hajójegykedvezményt – fűzte hozzá.
Lapunk úgy tudja, a Balaton Fejlesztési Tanács MSZP-s elnöke, Kolber István is arra kérte Medgyessy Pétert, hogy méltányolja a balatoni polgármesterek és szövetségük kérését, és a kormány keresse meg a módját az árkiegészítés miatti bevételkiesés kompenzálásának.
***
Jegyárak.
Ez évben egy 50 százalékos kedvezményre jogosult háromgyerekes családnak az apátság meglátogatására is lehetőséget nyújtó Siófok–Füred–Tihany–Siófok hajóút 3900 forintjába került, jövőre – a kedvezménymegvonás miatt – ezért az útért 7800 forintot kellene fizetni. Ha a család sokallja ezt, akkor nemcsak a „pozitív befizetőként” számon tartott hajóstársaság esik el bevételtől, hanem az állami büdzsébe is kevesebb folyik be adóként. Idén – a balatoni vendégek számának csökkenése miatt – a tihanyi apátságot is kevesebben keresték fel, mint korábban – mondta a minap Korzenszky Richárd perjel. Félő, ha tovább nő a hajójegyek ára, jövőre még kevesebb látogatója lesz a magyar történelem és egyháztörténet egyik legnevezetesebb műemlékegyüttesének.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.