Belőttek a bíró ablakán

Ismeretlen tettesek fegyverrel belőttek az ifjabb Hegedűs Lorántot közösség elleni izgatás és gyűlöletkeltés vádja alól felmentő bíró vidéki lakásának ablakán – értesült a Magyar Nemzet. Információink szerint az eset közvetlenül az ítélethirdetés után történt, az ügyben a rendőrség vizsgálatot kezdett.

Szakács Árpád
2003. 11. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A támadásról további részleteket nem sikerült megtudnunk, mivel a Fővárosi Ítélőtáblán és az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnál (OIT) is teljes hírzárlatot rendeltek el. Megkeresésünkre Lukács Zsuzsanna, a tábla elnöke sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta értesülésünket. Hasonlóan nyilatkoztak az OIT sajtóosztályán is.
Lapinformációk szerint várhatóan rendkívüli jogorvoslatot kezdeményez a Legfelsőbb Bíróságnál (LB) a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség ifjabb Hegedűs Loránt ügyében. A Fővárosi Ítélőtábla döntését felülvizsgálati eljárással már csak az LB tudja megváltoztatni. A vádhatóság a napokban a büntetőper összes iratát bekérte az első fokon ítélkező Fővárosi Bíróságtól, amely egy év hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Hegedűst közösség elleni izgatásért.
*
Ifjabb Hegedűs Loránt egykori MIÉP-es képviselő felmentése után politikai támadások kereszttüzébe kerültek a bíróságok. Kovács László MSZP-pártelnök megdöbbenéssel vette tudomásul az ítéletet, míg Újhelyi István (MSZP) médiapolitikus úgy fogalmazott: a maga részéről büntethetőnek tartja Hegedűs kijelentését. Tamás Gáspár Miklós, az SZDSZ egykori képviselője egyik cikkében azt állította: „a bírák jelentős része ahhoz a felső középosztályhoz tartozik, amely cigányellenes, nőellenes, homofób, idegengyűlölő, antiszemita és mélyen lenézi a kitaszított szegényeket”. Tamás Gáspár Miklós aktív ellenállásra szólította fel az antifasisztákat.
Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese vizsgálat lefolytatására kérte fel a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökét azért, mert Grespik László ügyvéd egy szkinhedperben azt kérdezte a bírótól, zsidó származású vagy vallású-e. Grespik „tárgyalótermi magatartása” nem tekinthető egyszerű adatvédelmi problémának. Az eset lényegesen összetettebb alkotmányos elveket és értékeket érint. Nevezetesen azt, hogy származása, vallása alapján minden további nélkül megkérdőjelezhető-e az eljáró bíró függetlensége, pártatlansága, elfogulatlansága – áll a közleményben.
Az eset tényállása a sajtóhírek, az elektronikus média tudósításai alapján egyszerűnek tűnik – fogalmazott az esetről kérdésünkre Bánáti János, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke. – A kamara fegyelmi megbízottja összefoglaló jelentést készít, és az alapján döntést hozok a fegyelmi eljárás elrendeléséről avagy a vizsgálati eljárás megszüntetéséről – mondta Bánáti János. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke elítélte Grespik megnyilvánulását. Közölte: elfogadhatatlan a bírák faj, felekezet vagy akár nem szerinti diszkriminációja.
Medgyessy Péter kormányfő „a demokrácia alapértékeivel ellentétesnek” nevezte, hogy bírósági tárgyaláson bárki bárkinek a származása felől érdeklődjék. – Ebben az esetben nyilvánvalóan egy antiszemita megnyilvánulással állunk szemben, amellyel kapcsolatban minden politikai erőnek világossá kell tennie, hogy az ilyen nézeteket vallónak nincs helye a honi közéletben – nyilatkozott az esetről Fodor Gábor SZDSZ-ügyvivő. Hozzátette: fontos, hogy minden érintett szervezet, az ügyvédi kamara határozottan lépjen fel e nézetek képviselőivel szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.