A támadásról további részleteket nem sikerült megtudnunk, mivel a Fővárosi Ítélőtáblán és az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnál (OIT) is teljes hírzárlatot rendeltek el. Megkeresésünkre Lukács Zsuzsanna, a tábla elnöke sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta értesülésünket. Hasonlóan nyilatkoztak az OIT sajtóosztályán is.
Lapinformációk szerint várhatóan rendkívüli jogorvoslatot kezdeményez a Legfelsőbb Bíróságnál (LB) a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség ifjabb Hegedűs Loránt ügyében. A Fővárosi Ítélőtábla döntését felülvizsgálati eljárással már csak az LB tudja megváltoztatni. A vádhatóság a napokban a büntetőper összes iratát bekérte az első fokon ítélkező Fővárosi Bíróságtól, amely egy év hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte Hegedűst közösség elleni izgatásért.
*
Ifjabb Hegedűs Loránt egykori MIÉP-es képviselő felmentése után politikai támadások kereszttüzébe kerültek a bíróságok. Kovács László MSZP-pártelnök megdöbbenéssel vette tudomásul az ítéletet, míg Újhelyi István (MSZP) médiapolitikus úgy fogalmazott: a maga részéről büntethetőnek tartja Hegedűs kijelentését. Tamás Gáspár Miklós, az SZDSZ egykori képviselője egyik cikkében azt állította: „a bírák jelentős része ahhoz a felső középosztályhoz tartozik, amely cigányellenes, nőellenes, homofób, idegengyűlölő, antiszemita és mélyen lenézi a kitaszított szegényeket”. Tamás Gáspár Miklós aktív ellenállásra szólította fel az antifasisztákat.
Takács Albert, az állampolgári jogok országgyűlési biztosának általános helyettese vizsgálat lefolytatására kérte fel a Budapesti Ügyvédi Kamara elnökét azért, mert Grespik László ügyvéd egy szkinhedperben azt kérdezte a bírótól, zsidó származású vagy vallású-e. Grespik „tárgyalótermi magatartása” nem tekinthető egyszerű adatvédelmi problémának. Az eset lényegesen összetettebb alkotmányos elveket és értékeket érint. Nevezetesen azt, hogy származása, vallása alapján minden további nélkül megkérdőjelezhető-e az eljáró bíró függetlensége, pártatlansága, elfogulatlansága – áll a közleményben.
Az eset tényállása a sajtóhírek, az elektronikus média tudósításai alapján egyszerűnek tűnik – fogalmazott az esetről kérdésünkre Bánáti János, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke. – A kamara fegyelmi megbízottja összefoglaló jelentést készít, és az alapján döntést hozok a fegyelmi eljárás elrendeléséről avagy a vizsgálati eljárás megszüntetéséről – mondta Bánáti János. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke elítélte Grespik megnyilvánulását. Közölte: elfogadhatatlan a bírák faj, felekezet vagy akár nem szerinti diszkriminációja.
Medgyessy Péter kormányfő „a demokrácia alapértékeivel ellentétesnek” nevezte, hogy bírósági tárgyaláson bárki bárkinek a származása felől érdeklődjék. – Ebben az esetben nyilvánvalóan egy antiszemita megnyilvánulással állunk szemben, amellyel kapcsolatban minden politikai erőnek világossá kell tennie, hogy az ilyen nézeteket vallónak nincs helye a honi közéletben – nyilatkozott az esetről Fodor Gábor SZDSZ-ügyvivő. Hozzátette: fontos, hogy minden érintett szervezet, az ügyvédi kamara határozottan lépjen fel e nézetek képviselőivel szemben.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére