Spenótszínű a Balaton

A Balaton vizének mesterséges pótlása súlyos ökológiai kockázattal járna – jelentette ki Somlyódy László akadémikus Keszthelyen, az I. Balaton-vándorkonferencián. Mayer István, a környezetvédelmi minisztérium háttérintézménye, a VTUKI Rt. vezérigazgató-helyettese ugyanakkor azt állította: lehetséges és megoldható a tó vízkészletének pótlása, nemcsak a Rábából, de például a Mura környéki tavakból is. Mayer kijelentése azért is különös, mert a tárca a múlt hónapban hivatalosan elvetette az idegen víz felhasználását.

2003. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétköznapi módszerekkel nem írhatók le és nem oldhatók meg a Balaton problémái, ezért hívtuk segítségül a tudomány képviselőit – kezdte értekezését a múlt hét végi keszthelyi Balaton vándorkonferencia második napjának plenáris ülésén Kolber István, a tanácskozást kezdeményező Balaton Fejlesztési Tanács elnöke. – Az üdülőrégió – amelyet eleink édenkertként emlegettek, és sokan ma is annak tartanak – felbecsülhetetlen értékű nemzeti kincs. Itt képződik a hazai GDP öt százaléka és a turisztikai bevételek egyharmada – fűzte hozzá.
– Hogyan gondolkodjunk a Balatonról? – tette fel előadása kezdetén a kérdést Somlyódy László akadémikus, az MTA vízgazdálkodási kutatócsoportjának vezetője, a tó lehetséges vízpótlásának vizsgálatával megbízott tudóscsoport vezetője. – Először is arra kell ügyelnünk, hogy ne romoljon a Balaton vízminősége, másodsorban pedig, hogy tizenöt éven belül elérjük a tó jó ökológiai állapotát.
Somlyódy László ugyancsak megválaszolandó kérdésként vetette fel, hogy a Balaton esetében egy természetes tóról vagy egy, az ember által erősen befolyásolt vízről van-e szó. A tó sorsáról a kérdésre adandó válasz alapján kell dönteni. Az akadémikus szerint a természetre kell bízni a tó vízhiányának pótlását. Bízni abban, hogy – amiként a tótörténet legkritikusabb időszakaiban – a mostani négy aszályos év után is pozitívra fordul a víz mérlege. Ami az eddig szóba hozott vízpótlási alternatívákat illeti, Somlyódy László úgy látja: a Rábából történő átvezetés látszólag egyszerűnek tűnhet, az idegen víz bevezetése ugyanakkor kockázatos. Ideális lehetne a Balaton-felvidéki karsztvíz, ám abból kevés van, a Dráva és a Mura vizét pedig – akárcsak a Rábáét – adott esetben fel kellene javítani. Most nem kell hozzányúlni a Balatonhoz – figyelmeztetett, ám kérdés: együtt tudunk-e élni egy alacsony, ez idő szerint 28 centiméter átlagos vízállású tóval. – A feladat most a – part közelében helyenként már spenótszínű – víz állandó figyelése, és a megfigyelési tapasztalatok rögzítése.
– Nincs gyors megoldás, és kérdés, szabad-e beavatkozni a tó életébe – vélekedett előadásában a Vízgazdálkodási Tudományos Kutatóintézet Rt. vezérigazgató-helyettese. Mayer István ugyanakkor úgy vélte: lehetséges és megoldható a vízpótlás. Egyebek közt a Mura és a Dráva melletti, ivóvíz-tisztaságú tavak vizére gondolt, amellyel szemben Somlyódy László súlyos vízkémiai ellenérveket sorakoztatott fel. Mayer a hat hónapos meteorológiai előrejelzésre utalva reményének adott hangot: november 1-jétől május 1-jéig 73 centiméterre emelkedhet a tó átlagos vízállása.
– Keszthelyre jövet azt hallom az egyik rádióreklámban, hogy „vízparti, új, összkomfortos lakások a Balatonnál eladók”. No lám, nincs baj a tóval meg a partjával, vannak, akik most is háborítatlanul parcelláznak és építkeznek a védett sávban – kezdte mondandóját Márkus Ferenc, a WWF Magyarország igazgatója. Majd arra a kézenfekvő tényre emlékeztetett, hogy a Balaton mint élő rendszer „hamarabb volt tó, mint fürdőhely”. Álláspontja szerint csak egy „ökológiai alkotmány” alapján szabadna fejleszteni a Balatont, és kiváltképpen figyelni kell arra, hogy milyen ökológiai vészjeleket küld a defektusairól.
A környezetvédői intelem szerint a „használóinak” alkalmazkodni kell a tóhoz. Védeni, rehabilitálni kell a vízgyűjtőt erdősítéssel és agrár-környezetvédelmi mintaterületek létrehozásával.
***
Hivatalosan már nemet mondtak.
A Balaton vízmennyiségének pótlását műszaki beavatkozással nem indokolják környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi szempontok – ismertette a környezetvédelmi minisztérium álláspontját a tárca képviselője október 21-én, az Országgyűlés idegenforgalmi bizottságának ülésén. A tárca előzőleg tudományos elemzést végeztetett a Balaton esetleges vízpótlási változataira a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, amely szerint a tó jelenlegi alacsony vízállása a természeti tényezők következménye, ezért nem indokolt a pótlás. Nem javasolta a vízpótlást az a tanulmány sem, amit a minisztérium felkérésére készített egy kutatócsoport Somlyódy László akadémikus vezetésével. A négyszáz oldalas dokumentumot a múlt hónap elején a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) vette át Persányi Miklós miniszter. Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke elmondta: a tanulmányt még megvitatja egy akadémiai bizottság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.