Természetkárosítás miatt, ismeretlen tettes ellen indított nyomozást a tamási rendőrség, annak kiderítésére, hogy mi okozta a fokozottan védett madarak pusztulását a Pacsmagi-tavak közelében – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Daubner Gabriella, a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság sajtósa. Hozzáfűzte: csak ezután derülhet ki, hogy véletlen vagy szándékosság okozta-e az összesen hatmillió forint eszmei értékű madarak vesztét.
Néhány helybéli csütörtökön jelezte, hogy sérült vagy beteg madarak fekszenek a környéken – nyilatkozta lapunknak Varga Zsolt, a Duna–Dráva Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának vezetője. A helyszínre siettek, és harminckét védett madár – öt rétisas, tizenöt nagykócsag, hét dankasirály, öt szürke gém – tetemét gyűjtöttek össze. A rétisas fokozottan védett és igen ritka madár, Magyarországon talán száz pár fészkel. A tavakban haldögöket is találtak, valószínűnek tűnik, hogy a madarak ezekből ettek. Azt, hogy a halak pusztulását mi okozta, csak a toxikológiai vizsgálat derítheti ki. Az őrségvezető közölte: a hatvanas években – élettere szűkülése miatt – a nagykócsag rendkívül ritkának számított. Ma már védett és viszonylag sok él belőle hazánkban: ez a madár lett a magyar természetvédelem címerállata.
Az Országos Állat-egészségügyi Intézetben elkezdték az elpusztult halak és madarak boncolását – tudtuk meg Nagy Eörsné osztályvezetőtől. A tetemekből szövetmintát vesznek és ellenőrzik az állatok gyomortartalmát, elvégzik a máj kémiai vizsgálatát, és bakterológiai elemzésre is szükség lesz. Az osztályvezető szerint a toxikológiai vizsgálattal legkorábban a jövő hét elején végeznek.
Esernyő nélkül ma kockázatos elindulni