Tétlenség a vád Persányi Miklós ellen

A társadalmi szervezetek felszólították a kormányt, hogy határozottan tiltakozzon Horvátország vezetésénél a Drávára tervezett vízlépcső ellen, és tegyen meg minden lehetséges diplomáciai lépést a Novo Virje-i erőmű építésének megakadályozására. A zöldek szerint a kabinet hallgatása az erőműépítésbe való beavatkozást jelenti.

2003. 12. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Habár Persányi Miklós szerint a magyar–horvát határvízi bizottságban „napirenden van az egyeztetés az drávai vízi erőműről”, a zöldszervezetek korántsem olyan nyugodtak, mint a környezetvédelmi miniszter. Ezért is szólította fel az ünnepek előtt a kormányt a tiszta vizű határfolyót és a Duna–Dráva Nemzeti Parkot féltő négy természetvédő szervezet, a Dráva Szövetség, a Nimfea Természetvédelmi Egyesület, a Védegylet és a WWF Magyarország. – A Magyar Köztársaság kormányának kiemelt felelőssége és nemzetközi jogban foglalt lehetősége az erőműépítés megakadályozása – olvasható a zöldek közleményében. Mindennek előzménye, hogy Horvátország területrendezési tervében újabb drávai vízi erőművek szerepelnek, legközelebbiként a Novo Virje-i. A magyarországi zöldek már hónapok óta tiltakoznak a határfolyóra tervezett aszfaltbeton burkolatú tározómedence és a vízlépcső ellen. Amint azt megírtuk, októberben Barcson közmeghallgatáson vetették fel aggályaikat a 25 kilométer hosszú „drávai szörny” környezetkárosító hatásaival kapcsolatban, ám két hónap elteltével a „Dráva-féltő négyek” úgy látják: a magyar kormány hallgatása a vízlépcsőépítésbe való beleegyezést jelenti. Jogi lehetőségként – és egyben felelősségként – idézik fel a kormányhoz eljuttatott tiltakozó jegyzékükben azokat a nemzetközi dokumentumokat, amelyek hazánkat, és természetesen Horvátországot is megállapodásban rögzített egyetértésre kötelezik. – Az Espoo-i Egyezmény, az 1990. évi zágrábi és az 1994. évi pécsi kétoldalú megállapodás, továbbá az 1996-os kormányrendelet is, amely határozottan rögzíti a közös természetes vizek életébe történő beavatkozás jogi kötelmeit – emlékeztetnek közleményükben.
– A Novo Virje-i vízlépcső megépítése gyakorlatilag exportálná azt a környezetvédelmi problémát, amely most Ausztria és Horvátország területén megvan – mondta lapunknak a WWF Magyarország igazgatója. Márkus Ferenc kifejtette: – Ha ez a duzzasztás megtörténne, és a csúcson járatott erőmű beindulna, az alatta lévő mederben időnként olyan kicsi víz maradna, amely komoly térségi hatást eredményezne. Súlyosan károsítaná a Duna–Dráva Nemzeti Park védett és veszélyeztetett növény- és állatvilágát, a hatalmas vízszintingadozásokhoz ugyanis az élő szervezetek nem, vagy csak nehezen tudnának alkalmazkodni. Voltaképpen csak az úgynevezett „generalista lények” maradnának meg, de az a csodálatos növény- és állatpopuláció, amely ma még ott van, súlyosan sérülne.
A WWF Magyarország igazgatója szerint a határfolyónál közösen kezelt nemzeti parkot kellene létrehozni. Ez gazdasági és környezetvédelmi szempontból is előnyös befektetés volna. Úgy gondolja, hogy a Dráva védelme nemcsak a hazai, hanem a horvátországi zöldeknek is érdekük. És biztos benne: a horvát társadalom jó része is a folyó és környezete megóvásának programja mellé áll. – Ha Horvátországnak energiagondja van, az más módon is megoldható. Bár nem lehet csak külföldi forrásokat keresni, de tudni kell: Európában energiatöbblet van. Hazánk is kereskedik, és szomszédaink is folyamatosan kereskednek a villamos energiával. Ma amúgy is új gondolkodásra, új környezetvédelmi megfontolásokra van szükség az energiapolitikában. A szél- és napenergia, valamint a biomassza hasznosításával kellene inkább foglalkoznunk – tette hozzá Márkus.
Mint emlékezetes: tavaly a magyar környezetvédőkkel együttműködő Tony Vidan, a horvát Zöld Akció nevű környezetvédő szervezet programkoordinátora arról beszélt a Magyar Nemzetnek, hogy egyrészt a vízi erőmű építése szerinte nagyon drága befektetés, másrészt nincs szüksége Horvátországnak erre az energiára. Tony Vidan szerint az érintett falvak nem támogatják az erőmű létrehozását, és éppen ennek megakadályozására szerveződött a több civil szervezetet összefogó Dráva Liga.
Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter pedig lapunk azon kérdésére, hogy „van-e oka aggodalomra a zöldszervezeteknek a Novo Virje-i vízi erőmű megépítése miatt”, kaposvári látogatásán októberben úgy válaszolt: nincs, mivel a horvát féllel megállapodás történt a közös hatásvizsgálatok elkészítéséről. Hozzátette: az utóbbi hónapokban több magas szintű magyar– horvát találkozón is szóba került az új erőmű megépítésének kérdése, és napirenden van az egyeztetés a magyar–horvát határvízi bizottságban is. Persányi Miklós szerint a Drávát mindenképpen meg kell óvni a folyót veszélyeztető beavatkozástól. Kaposvár polgármestere, Szita Károly – aki végzettsége szerint környezetvédelmi szakmérnök – Persányi Miklós társaságában viszont kijelentette: ott lesz a vízlépcső elleni tiltakozásokon.
Bár az előző kormány látványos lépéseket nem tett a „Drávaszaurusz” felépítésének meggátolásáért, 2001 februárjában Turi-Kovács Béla akkori magyar környezetvédelmi miniszter mégis hivatalosan közölte horvát partnerével, hogy a létesítménynek káros környezeti hatásai lehetnek magyar területen. A magyar kormány 1999-ben hozott határozata pedig kimondja: Magyarország ellenzi a drávai vízi erőmű megépítését. Bozo Kovacsevic akkori horvát környezetvédelmi miniszter a tiltakozás hatására arról tájékoztatta magyar kollégáját, hogy a közeljövőben várhatóan nem kezdik meg az erőmű építését. Ma azonban minden jel arra mutat, hogy a horvát kormány már nem tart Magyarország ellenlépéseitől, ellenkezőleg: partnert lát a Medgyessy-kabinetben és Persányi Miklós minisztériumában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.