Kétnapos utazás után tegnap délután hazaérkezett Iránból a Magyar Speciális Mentők és a Baptista Szeretetszolgálat héttagú, orvosokból és ápolókból álló csoportja. A szakemberek több mint száz, a december 26-i földrengésben megsebesült embert kezeltek a sebtében felállított sátorban. Hazainduláskor minden egészségügyi és tábori felszerelésüket Iránban hagyták.
Bám város kilencven százaléka elpusztult, térdig jártak a romokban – mondta lapunknak Pavelcze László, a Magyar Speciális Mentők vezetője. Beszámolója szerint a túlélők többsége elhagyta a várost, az ott maradottak közül szinte mindenki orvosi ellátásra szorult. A magyarok mindenféle betegséggel találkoztak, az emberek hosszú sorban álltak a mozgókórház előtt. Azután döntöttek a hazaindulás mellett, hogy a nemzetközi szervezetek három nagy kórházat állítottak fel, ahol mindenféle betegséget és sérülést kezelni tudnak.
A történelmi városnak csupán az egyik – néhány évvel ezelőtt – épült része maradt meg, a többi összeomlott – mondta a Magyar Nemzetnek Papp István nyíregyházi gyemekgyógyász.
Hozzáfűzte: minden családnak vannak halottai, de a nagy sokk után már éledezik a város. Mindig látni háza maradványai előtt magukba roskadtan kuporgó embereket, és olyanokat, akik a romok között kutatnak túlélők vagy még használható tárgyak után. A mentésben a kezdeti fejetlenséget az okozta, hogy nem volt, aki megszervezze, mert Bám összes elöljárója odaveszett. Papp hangsúlyozta: a Vörös Félhold munkatársai mindenben segítették munkájukat. A tartományi székhelyen, Kermánban volt néhány szabad órájuk, mielőtt Teheránba repültek volna – folytatta az orvos. Úton-útfélen idegenek állították meg őket, hogy rájuk mosolyogjanak vagy kezet szorítsanak velük. A teheráni repülőtéren egy asszony egy doboz maga készítette süteménnyel köszönte meg a segítséget. Az eddig zárt országba a földrengés óta szinte özönlenek a külföldiek, körülbelül tízezren érkeztek Bámba, és 49 állam segített valamilyen módon a bajba jutott irániakon.
A hatóságok már nem 1200, hanem 1800 elárvult gyermekről beszélnek Iránban – mondta lapunknak Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke. Sokuk korát csak becsülni lehet. Egy kermáni árvaházban sorszámozott csecsemőket látott, ők azok közé a gyermekek közé tartoznak, akiket a romok alól mentettek ki, de a nevüket senki nem tudja. Magyarországon eddig csaknem négyszázan vállalták, hogy a Fogadj (jelképesen) Örökbe! elnevezésű programban havi háromezer forinttal támogassanak egy-egy elárvult iráni gyermeket – tájékoztatta lapunkat Szilágyi Attila, a Baptista Szeretetszolgálat sajtóreferense.
Kilenc nappal a Bámot romba döntő földrengés után, szombaton egy 97 éves asszonyt mentettek ki a romok alól – jelentette az AP hírügynökség. Sarbanu Mazandarani szinte karcolás nélkül, egy asztal alatt úszta meg a végzetes földmozgást. A mentőkutyák szombaton élő embert jeleztek a romok között, fülelni kezdtek, és hangokat hallottak a törmelék alól. Három órába telt, amíg az asszonyt kiemelték – mesélte Dariush Shirvani, az egyik mentőcsoport tagja. Az asszony, aki jó egészségnek örvend, készségesen válaszolt kérdéseikre. Nyolc napig feküdt étlen-szomjan a romok alatt, mégis, amikor teát kért, és azt túl forrónak találta, így szólt: várjunk ezzel pár percet, kedveseim – mesélte Msoumeh Malek, a Vörös Félhold szóvivője.
A legújabb hivatalos adatok szerint a földrengésben 35 ezren veszették életüket – mondta Hossein Fatahi, a mentés egyik katonai koordinátora az Irna hírügynökségnek. Egy ENSZ-jelentés szerint Bám lakóinak többsége a megrázkódtatás miatt igen súlyos pszichés zavarokkal küszködik – jelentette az MTI. Az iráni Vörös Félhold máris negyven tanácsadónőt irányított a katasztrófa övezetébe.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!