Hazatért a magyar mentőcsapat Iránból

Hazaérkezett tegnap Iránból az egészségügyi feladatokat ellátó, héttagú magyar csapat. Mindeközben Bámban nyolc nappal a 6,3-as erősségű földrengés után újabb túlélőt – ezúttal egy 97 éves asszonyt – találtak a romok alatt szombaton. A zárt országban a földrengés óta tízezer, a mentésben részt vállaló külföldi fordult meg, és 49 ország küldött valamilyen segítséget. Újabb hivatalos adatok szerint 35 ezren vesztették életüket, az áldozatok többségét már kiemelték a romok alól. Ezernyolcszáz gyermek maradt árván, a csecsemőket – mivel nevüket nem tudják – a kermáni árvaházakban számmal jelölik meg.

2004. 01. 05. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétnapos utazás után tegnap délután hazaérkezett Iránból a Magyar Speciális Mentők és a Baptista Szeretetszolgálat héttagú, orvosokból és ápolókból álló csoportja. A szakemberek több mint száz, a december 26-i földrengésben megsebesült embert kezeltek a sebtében felállított sátorban. Hazainduláskor minden egészségügyi és tábori felszerelésüket Iránban hagyták.
Bám város kilencven százaléka elpusztult, térdig jártak a romokban – mondta lapunknak Pavelcze László, a Magyar Speciális Mentők vezetője. Beszámolója szerint a túlélők többsége elhagyta a várost, az ott maradottak közül szinte mindenki orvosi ellátásra szorult. A magyarok mindenféle betegséggel találkoztak, az emberek hosszú sorban álltak a mozgókórház előtt. Azután döntöttek a hazaindulás mellett, hogy a nemzetközi szervezetek három nagy kórházat állítottak fel, ahol mindenféle betegséget és sérülést kezelni tudnak.
A történelmi városnak csupán az egyik – néhány évvel ezelőtt – épült része maradt meg, a többi összeomlott – mondta a Magyar Nemzetnek Papp István nyíregyházi gyemekgyógyász.
Hozzáfűzte: minden családnak vannak halottai, de a nagy sokk után már éledezik a város. Mindig látni háza maradványai előtt magukba roskadtan kuporgó embereket, és olyanokat, akik a romok között kutatnak túlélők vagy még használható tárgyak után. A mentésben a kezdeti fejetlenséget az okozta, hogy nem volt, aki megszervezze, mert Bám összes elöljárója odaveszett. Papp hangsúlyozta: a Vörös Félhold munkatársai mindenben segítették munkájukat. A tartományi székhelyen, Kermánban volt néhány szabad órájuk, mielőtt Teheránba repültek volna – folytatta az orvos. Úton-útfélen idegenek állították meg őket, hogy rájuk mosolyogjanak vagy kezet szorítsanak velük. A teheráni repülőtéren egy asszony egy doboz maga készítette süteménnyel köszönte meg a segítséget. Az eddig zárt országba a földrengés óta szinte özönlenek a külföldiek, körülbelül tízezren érkeztek Bámba, és 49 állam segített valamilyen módon a bajba jutott irániakon.

A hatóságok már nem 1200, hanem 1800 elárvult gyermekről beszélnek Iránban – mondta lapunknak Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke. Sokuk korát csak becsülni lehet. Egy kermáni árvaházban sorszámozott csecsemőket látott, ők azok közé a gyermekek közé tartoznak, akiket a romok alól mentettek ki, de a nevüket senki nem tudja. Magyarországon eddig csaknem négyszázan vállalták, hogy a Fogadj (jelképesen) Örökbe! elnevezésű programban havi háromezer forinttal támogassanak egy-egy elárvult iráni gyermeket – tájékoztatta lapunkat Szilágyi Attila, a Baptista Szeretetszolgálat sajtóreferense.
Kilenc nappal a Bámot romba döntő földrengés után, szombaton egy 97 éves asszonyt mentettek ki a romok alól – jelentette az AP hírügynökség. Sarbanu Mazandarani szinte karcolás nélkül, egy asztal alatt úszta meg a végzetes földmozgást. A mentőkutyák szombaton élő embert jeleztek a romok között, fülelni kezdtek, és hangokat hallottak a törmelék alól. Három órába telt, amíg az asszonyt kiemelték – mesélte Dariush Shirvani, az egyik mentőcsoport tagja. Az asszony, aki jó egészségnek örvend, készségesen válaszolt kérdéseikre. Nyolc napig feküdt étlen-szomjan a romok alatt, mégis, amikor teát kért, és azt túl forrónak találta, így szólt: várjunk ezzel pár percet, kedveseim – mesélte Msoumeh Malek, a Vörös Félhold szóvivője.
A legújabb hivatalos adatok szerint a földrengésben 35 ezren veszették életüket – mondta Hossein Fatahi, a mentés egyik katonai koordinátora az Irna hírügynökségnek. Egy ENSZ-jelentés szerint Bám lakóinak többsége a megrázkódtatás miatt igen súlyos pszichés zavarokkal küszködik – jelentette az MTI. Az iráni Vörös Félhold máris negyven tanácsadónőt irányított a katasztrófa övezetébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.