Nem aratható a balatoni nád

Alacsony a Balaton vízállása, ezért a természetvédelmi hatóság idén sem engedélyezi a magyar tengert koszorúzó nád aratását. A Kis-Balatonnál a hét elején már megkezdődött az embert próbáló téli munka és a Velencei-tónál is aratják a tetőfedőnek valót. Az avas nád egy része, a nálunk telelő madarak szállás- és költőhelye tiltott terület a nádaratók számára.

2004. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balaton-partot 1180 hektár nád borítja, a Kis-Balatonnál ennek csaknem a kétszerese dacol az év eleji hideggel, a Velencei-tó partján és szigetein pedig 997 hektár vízi növény hasznosítja az üledék tápanyagait. A Balatonnál – mivel az előző évek nádtorzsái az alacsony vízállás miatt magasabban vannak, mint a vágóeszközök – idén sem aratható a nád, így lábon marad az a 800 hektárnyi vízi növény, amely korábban aratható volt. – Egyedi engedély alapján néhány helyen – kizárólag természetvédelmi és tűzvédelmi érdekből – történhet kisebb nádaratás, de 800 hektár aratásáról szó sem lehet – mondta lapunknak Hanga Csaba, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség helyettes vezetője.
A Velencei-tó déli partja közelében 8-8,5 centire hízott a jég, az északin 6 centisre, így a 997 hektárnyi velencei nádból 100 hektárnyit a vízügyesek, a parti sávból pedig ötvenet a természetvédők levághatnak. – A tó vízinövény-termése idén sem mondható kiemelkedő minőségűnek, a természetvédelmi területről learatott nádból viszont kiváló tetőfedő készülhet – vélekedik Falusi Ferenc, a vízügyi felügyelet vezetője.
Természetvédők és vízügyesek együtt vigyázzák idén is a kis-balatoni nádtengert, ahova már az év végi ünnepnapok előtt felvonultak a nádarató masinák. – Elsőként egy sávolyi és egy balatonszentgyörgyi vállalkozó kezdett munkához, de jönnek még aratóbrigádok a Balaton-felvidékről és az Alföldről is – mondta lapunknak Futó Elemér természetvédelmi felügyelő. A Kis-Balatonnál 700-800 hektárnyi nád takarítható be, amelynek egyötöde az avas nád. Itt különösen nagy óvatosságra intenek a természetvédők, hiszen a hangos aratógépek könnyen megzavarhatják a Kis-Balaton téli lakóinak nyugalmát. – Három különösen védett rétisaspárra és megannyi, ugyancsak védett apró madárra vigyázunk, akik esténként – miután a nádaratók nyugovóra térnek – rácsapnak az avas nádból kipotyogó rovarokra, és jó nagyokat lakmároznak – meséli Futó Elemér.
A nádaratásnak kettős célja van. Egyrészt ezzel szabadítjuk meg a tavat a vízben rothadó avas nádtól, másrészt az új, a következő évi nád növekedését segítjük elő a téli vágással – összegezte a nádvágás lényegét Fejér Vilmos, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.