Márciusra tervezi az Alkotmánybíróság (Ab) a kismamák jövedelempótlékával kapcsolatos határozat kihirdetését. A testülethez múlt év októberben fordult Radovics Csilla, az állammal szemben többször is pert nyerő somogyi kismamák jogi képviselője és Jászberényi József ügyvéd. Álláspontjuk szerint a Legfelsőbb Bíróság tavaly júliusban alkotmányellenes jogszabály alapján döntött úgy, hogy csak három évre visszamenőleg és kamatok nélkül jár az anyáknak az elmaradt juttatás.
Az ügyvédek azt várják az Ab döntésétől, hogy az anyák utólag a kamatokat is megkapják a már kifizetett összegekre. Ugyanakkor azt is szeretnék elérni, hogy három esztendő helyett – visszamenőleg – ötéves időtartamra fizessék ki az elmaradt juttatást. Szerintük az elévülési idő tekintetében az Ab egy 1992-es határozata egyértelmű helyzetet teremt, így bíznak a kedvező döntésben.
A bírói testület kiemelten kezeli az ügyet. Holló András, az Ab elnöke az indítvány beérkezése után dr. Tersztyánszky Ödönné dr. Vasadi Évát jelölte ki az ügy előadó bírójának, aki már el is készített egy tervezetet, amelyet novemberben tárgyalt a testület teljes ülése.
*
Értesüléseink szerint több alapvető kérdésben is konszenzus alakult ki az alkotmánybírók közt, de a tervezet még több ponton módosításra szorul. Úgy tudjuk: az egyetértés alapján nagy az esély arra, hogy a már kifizetett összegekre megkaphatják a kamatot az anyák. Ugyanakkor a következő egyeztetések után válik teljesen világossá, hogy a taláros testület döntése befolyásolja-e az idei költségvetést, és ha igen, akkor milyen mértékben. Előzetes számítások szerint az ötéves időtartamra visszamenő juttatás és a kamatok megítélése több tíz milliárdos többletkiadást eredményezhet az államnak. A Pénzügyminisztériumban még nem készült forgatókönyv arra az esetre, ha az Ab döntése alapján újabb kifizetésekre kerül majd sor. Csák Csongor, a tárca szóvivője hangsúlyozta: csak az Ab döntése után lehet pontosan megállapítani, hogy szükség lesz-e pénzügyminisztériumi intézkedésre. Hangsúlyozta: amennyiben olyan Ab-határozat születik, hogy újabb összegeket kell kifizetni az édesanyáknak, akkor az állam eleget tesz törvényi kötelezettségének.
Csák azt is elmondta, hogy az LB-döntés alapján szükséges kifizetéseket múlt év december 31-ig mintegy 97 százalékban tudták teljesíteni. – Csak azok nem jutottak hozzá az elmaradt pótlékhoz, akiknél például probléma adódott a lakcímnyilvántartással, vagy külföldön tartózkodnak – tette hozzá. A mostani szabály szerint azok az anyák kaphattak pénzt, akik 2000. január 28. és 2002. március 7. között voltak gyesen. Eddig 30 milliárd forintot fizetett ki a kincstár.
Kocsis Máté: Az ukránok le akarják járatni Orbán Viktort