Össztűz Prandler Árpádra

Székely László volt dunai kormánybiztos tisztességtelennek nevezte, hogy a Külügyminisztérium Prandler Árpádot, a nagymarosi gát elszánt hívét bízta meg hazánk képviseletével a hágai bíróság előtt. Erdey György, a bősi ügy hétfőn kinevezett kormánymeghatalmazottja ugyanakkor kijelentette: nem kíván engedni a szlovák– magyar megegyezési folyamat eddig elért eredményeiből. Lányi András, a Védegylet képviselője úgy fogalmazott: „A kormány nem fújhat egyszerre hideget és meleget a szájából.”

2004. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Roppan ízléstelennek tartom, hogy egy ilyen ember képviseli Magyarországot a hágai Nemzetközi Bíróság előtt – mondta el lapunknak Székely László, az Orbán-kormány dunai kormánybiztosa Prandler Árpád kinevezéséről. Kifejtette: közismert, hogy Prandler annak a Göbölyös Gábornak volt a nemzetközi jogi tanácsadója, aki 1997-ben magyar részről a Horn Gyula és Vladimír Meciar miniszterelnökök között, a hágai eljárás megkerüléséről folyó titkos tárgyalások résztvevője volt. – Ez annyit jelent, hogy Magyarország egy olyan személyt küld Hágába, akinek korábban nyilvánvaló feladata volt, hogy negligálja a bíróság munkáját – magyarázta meg. Székely, aki mandátuma második felében a hágai képviselői posztot is ellátta, elmondta: amíg folynak a tárgyalások, a képviselő szerepe az, hogy tájékoztassa a nemzetközi testületet a megegyezési folyamat alakulásáról. – Egyszerű feljegyzésekről van szó, így nincs kizárva, hogy Prandler azokat akár szubjektív elemekkel látja el – felelte kérdésünkre. A Medgyessy-kormány Bős-politikájáról elmondta: Magyarország tárgyalási pozíciójára rendkívül rossz hatással van, hogy másfél éven át jegelték a megegyezési folyamatot. Ez a tény ugyanis óriási előnyt jelent Szlovákiának egy esetleges újabb hágai fordulóban. A volt kormánybiztos szerint az előző kormány működése alatt több, a magyar fél számára fontos megállapítást sikerült belefoglalni a közös jegyzőkönyvekbe. Szlovákia elismerte, hogy a hágai döntés nem kötelezte Magyarországot a dunakanyari vízlépcső felépítésére. Lefektették azt is, hogy a mostaninál több vizet kell átengedni az Öreg-Dunába, illetve a Magyarországnak járó bősi áram vízre váltható.
Erdey György, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium jogi és közigazgatási ügyekkel foglalkozó helyettes államtitkára, akit Persányi Miklós miniszter hétfőn nevezett ki a bősi ügy kormánymeghatalmazottjának, a Magyar Nemzetnek Prandler Árpád kinevezéséről nem kívánt nyilatkozni. – A kormány határozata értelmében a hágai képviselői posztra a Külügyminisztérium jelölhet személyt – mutatott rá, ám azt is közölte: a hatoldalú tárcaközi bizottságba viszont nem Prandlert jelöli a külügyi tárca. Tőle megtudtuk azt is, hogy a hattagú testület alkotja majd az új magyar tárgyalódelegációt, amelynek élén ő maga áll majd. – A tervek szerint tavasszal kerül sor az újabb tárgyalási fordulóra – mondta el. A kormány szándékairól kifejtette: a legfontosabb irányelv Medgyessy Péter miniszterelnök a választási kampányban tett kijelentése. Ebben a kormányfő leszögezte, hogy nem kívánnak gátat építeni a Dunán. Céljuk pedig az, hogy még ebben a ciklusban több víz kerüljön az Öreg-Dunába. Jelezte ugyanakkor: a tárcaközi bizottságot azért találták ki, hogy a magyar álláspont stabil és megingathatatlan legyen a Duna ügyében. Ezért részleteket csak két-három hét múlva tud közölni, amikor a bizottság megkezdi a munkáját. Leszögezte: semmilyen olyan korábbi döntést nem vonnak vissza, amely „az ügy jó megoldása érdekében született”.
Lányi András, a Duna Charta aláírója és a Védegylet képviselője azután, hogy tegnap Persányi Miklóssal és Erdey Györggyel egyeztetett mások mellett a Duna kérdéséről is, a Magyar Nemzetnek elmondta: külön kell választani a külügyi és a környezetvédelmi tárca lépéseit. A találkozón a környezetvédelmi miniszter előtt Erdey ugyanis ígéretet tett rá, hogy elismert szakemberekre fognak támaszkodni, s biztosítják a folyamatosságot az előző és a mostani ciklus között. Így számítanak például Nagy Boldizsár és Bartus Gábor nemzetközi jogászok munkájára is, akik korábban nagy elismerésre tettek szert a Duna-mozgalom köreiben. – Felhívtuk ellenben Persányi Miklós figyelmét arra, hogy a kormány nem fújhat egyszerre hideget és meleget is a szájából. Prandler Árpád hágai megbízotti kinevezése tehát nem hozható összhangba a környezetvédelmi tárca Bős ügyében folytatott munkájával. Prandler 1977-ben részt vett az eredeti vízlépcsőszerződés kidolgozásában, húsz évvel később, 1997-ben pedig arról tett tanúbizonyságot, hogy nézeteit nem változtatta meg. Ekkor ugyanis Nemcsók János akkori kormánybiztos jobbkezeként hozzájárult a hágai döntés félremagyarázásához és a dunakanyari gát felépítéséről szóló szlovák–magyar keretegyezmény létrejöttéhez – fejtette ki.
Bár tegnap elértük Prandler Árpádot, a Külügyminisztérium nemzetközi jogi főosztályának mai főtanácsadója nem kívánt nyilatkozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.