Plüssmaci és kígyóuborka mint kenőpénz

Az elmúlt két évben együttesen 319 bűnügy került a Somogy Megyei Bíróság regionális hatáskörű katonai tanácsa elé, és 452 egyenruhás, illetve polgári alkalmazott ügyében született ítélet. Volt tizenkét, sőt harminc- vádlottas határőrségi ügye is az Ifkovics Béla hadbíró ezredes vezetése alatt álló katonai tanácsnak. Miközben a katonaságnál és a rendőrségnél csökkent az elkövetések száma, a „végvári vitézek” korrupciós és embercsempészési ügyei jelentősen rontják a dél-dunántúli egyenruhások bűnügyi statisztikáját.

2004. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kaposvári Katonai Ügyészség babaház-rózsaszínűre festett épületének homlokzata elsődlegesen Csók István ezredest, az ügyészség vezetőjét bosszantja. – Nézzen körül az épületben, itt már uniós feltételek között dolgozunk, ám az építésügyi hatóság ragaszkodik ahhoz, hogy ne változtassunk a rózsaszínűre pingált homlokzaton – mondja az ezredes. Majd arra a kérdésre, hogy nőtt-e a rendszerváltás óta a katonai bűncselekmények száma, vagy csak nagyobb nyilvánosságot kapnak, az utóbbit erősíti meg.
– Korábban például nem hallhattunk taszári repülőgép-szerencsétlenségekről, ma viszont már nincs titkolnivaló. A rendőrök, a katonák vagy a büntetés-végrehajtási intézeti dolgozók, ismertebb nevükön a fegyőrök által elkövetett bűncselekményekről egyaránt tudomást szerezhet a közvélemény. A honvédségnél – elsődlegesen a létszám radikális csökkenése következtében – ma már kevesebb a bűncselekmény, és a rendőrök által elkövetett esetek száma is jelentősen csökken. A legfegyelmezettebb szervezet a büntetés-végrehajtás. A sorállományú katonáknál időnként kisebb súlyú, több esetben kábítószeres ügyek fordulnak elő. A bevonuló fiatalok kintről hozzák magukkal a bűnözési szokásokat, amelyeket a laktanyában már nem lehet nyesegetni. A hat hónapos kötelező szolgálatnak ma már nincs, nem lehet nevelő jellege. A rendőrök által elkövetett bűncselekmények számának csökkenése elsődlegesen a szemléletváltozásnak tulajdonítható. Rendőrnek lenni ma kenyérkérdés, de úgy tapasztalom, az utóbbi években a parancsnoki ellenőrzés is következetesebb lett. A legnagyobb rend a büntetés-végrehajtási intézetekben van. Mielőtt rákérdezne a közelmúltbeli zalaegerszegi börtöntűzre: Magyarországon rendkívül ritkán fordul elő ilyen eset. A zalaegerszegi előtt húsz éve a szegedi börtönben ütött ki tűz.
– A határvidéki elkövetések viszont magasan vezetik az egyenruhások bűnlajstromát. Gondolom, nem erre számított a katonai ügyészség sem, miután a határőrök immár egytől egyig hivatásosként teljesítenek szolgálatot…
– Valóban azt gondoltuk, hogy csökkennek a határőrök által elkövetett bűncselekmények. Ez utóbbi tapasztalatom azonban csak az ország délnyugati határszakaszán szolgálatot teljesítőkre vonatkozik, merthogy a Kaposvári Katonai Ügyészség vádhatóságként csak a zalai, a somogyi és a baranyai határállomásokon elkövetett katonai bűncselekmények ügyében illetékes.
– Hol tart a nyomozás a múlt év novemberében történt, és többnapos, hangos romafelzúdulást kiváltó zalaegerszegi börtöntűz ügyében?
– Mint ismeretes, a 29 éves Forgács Attila halálát okozó zárkatűz ügyében a Zala Megyei Főügyészség segítségnyújtás elmulasztásának gyanúja miatt kezdeményezett eljárást, és szolgálatban, gondatlanságból elkövetett kötelességszegés vétségének gyanújával feljelentést tett a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka, Bökönyi István vezérőrnagy is. A kihallgatások megtörténtek, és a múlt év végén a boncolási jegyzőkönyv is hozzánk került. Megtörtént az egerszegi börtön kamerája által rögzített videoanyag értékelése, és a tűzvédelmi szakértői jelentések is elkészültek. Az ügyészség mindezek ismeretében alakítja ki álláspontját arról, hogy felelőssé tehető-e valaki Forgács Attila haláláért. Egyébként nem kizárt: olyan momentumokra is fény derülhet, amelyek szükségessé teszik a nyomozás folytatását. Ám lehetséges, hogy már e hónapban lezárjuk az ügyet.
A Somogy Megyei Bíróság katonai tanácsának vezetője, Ifkovics Béla hadbíró ezredes a 2002-es és a 2003-as év összevont statisztikai adatait sorolja: – Két év alatt 175 sorkatona, 19 szerződéses, illetve hivatásos állományú katona, 93 határőr, 31 rendőr, 25 büntetés-végrehajtási intézeti őr, két nemzetbiztonsági hivatali tiszt és 63 civil vádlott, együttesen 452 személy állt a Somogy Megyei Bíróság katonai tanácsa előtt, és közülük 438-at sújtottunk büntetéssel. Szabadságvesztésre ítéltünk 175 személyt, pénzbüntetést szabtunk ki 142-re, próbára bocsátottunk 112 főt, önálló mellékbüntetésre, például gépjárművezetéstől eltiltásra ítéltünk 9 személyt, 14-et pedig felmentettünk.
– Gyakran kerül a katonai tanács elé sorkatona?
– Mivel a dél-dunántúli alakulatok száma igencsak megfogyatkozott, a korábbinál jóval kevesebb a sorkatonaper. Előfordulnak viszont kirívó esetek is. Az egyik pécsi alakulatnál egy másfél millió forintos „életkezdési vagyonnal” rendelkező, volt állami gondozott sorkatonát a társai megzsaroltak, és ezért az egyik zsarolót 5 évi, két társát pedig egy év hat hónapi, illetve egyévi szabadságvesztéssel sújtotta a bíróság. Úgy tapasztaljuk: a kiskatonák körében ma már kevésbé gyakoriak a súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolások.
– Arról hallani, hogy az utóbbi években javult a rendőrök, a hivatásos katonák és a büntetés-végrehajtási intézeti őrök szolgálati morálja, ugyanakkor az önök statisztikája mintha megcáfolná ezt.
– Két év alatt 63 hivatásos katonának, 30 rendőrnek és 19 bv-s őrnek volt „érkezése” a katonai tanács elé, ám, ha a bűncselekményi kategóriákat és a büntetések megoszlását nézzük, akkor azt látjuk, hogy a legsúlyosabb – a katonai és a hivatali – bűncselekmények száma jelentősen csökkent, és ennek következtében a súlyos ítéletek sem gyakoriak. A múlt évben letöltendő szabadságvesztéssel öt katonát és két rendőrt sújtottunk, tizenöt katonára, kilenc rendőrre és ugyancsak kilenc fegyőrre pénzbüntetést szabtunk ki.
– Határőrök viszont gyakran „vendégeskedtek” a Somogy Megyei Bíróság katonai tanácsánál, időnként autóbusznyi vádlott érkezett a magyar–horvát határ mellől. Lehetséges, hogy egy kis plüssmacival vagy egy reklámszatyornyi déligyümölccsel, kígyóuborkával is meg lehet vesztegetni az úti okmányokat kezelő határőrt?
– Több olyan bűnügyet is említhetek, amelyet hivatásos határőrök és velük rokoni, baráti kapcsolatban álló civilek követtek el. Egy feltehetően fővárosi embercsempész banda megbízásából keveredett gyanúba és mondatott ki bűnösnek az a határőr, aki – felhasználva a szolgálat ellátását és a szolgálati információkat – hét polgári személlyel közösen kínai, bangladesi és afrikai állampolgárokat segített átjuttatni a magyar–horvát határon. A bűnbanda tagjait 3–6 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtotta a katonai tanács. A határőrök által elkövetett bűncselekmények közül a legalaposabb nyomozást igénylő, és a bíróságnak is legtöbb munkát adó ügy a 30 útlevélkezelőt érintő vesztegetéssorozat volt. A bíróság megállapítása szerint a letenyei határállomás teherforgalmi terminálján szolgálatot teljesítő határőrök a gyorsabb ügyintézés fejében különböző ajándéktárgyakat, többek közt labdát, szatyornyi gyümölcsöt, kígyóuborkát, de többnyire pénzt fogadtak el a külföldi kamionosoktól. Első fokon ebben az ügyben 26 nem jogerős, kettőtől négy évig tartó szabadságvesztéses ítélet született.
– Miként buktak le a korrupt határőrök?
– A Pesti Központi Kerületi Bíróság egyik titokbírája engedélyezte a titkosszolgálati eszközök alkalmazását, és ennek folytán meggyőző bizonyítékai voltak a vesztegetéssorozatnak. A vesztegető gépjárművezetők kiléte ismeretlen, a bizonyítékul szolgáló videofelvételek ugyanis csak a határőrök tevékenységét rögzítették.
– A harmincvádlottas határőrügy tárgyalása zárt ajtók mögött történt, de előfordult máskor is, hogy a sajtó munkatársai nem kaptak bebocsátást. Miért „titkosítottak” ezek a perek?
– Általában nyilvánosak a tárgyalásaink, de előfordul, hogy a nyomozó hatóság, a BM Rendvédelmi Szervének Védelmi Szolgálata vagy az ügyészség titkosítja az ügyet. A bíró is dönthet zárt tárgyalás elrendeléséről, ha a tárgyalás során államtitok vagy szolgálati titok sértésével kapcsolatos kérdés merül fel. Az ítélethirdetés nyilvános, az indoklás viszont akkor történik zárt tárgyaláson, ha olyan adatokat tartalmaz, amelyek sértik az államtitokról vagy a szolgálati titokról szóló törvényt.
– Mivel az uniós csatlakozással a szigorú schengeni határőrizeti előírások vonatkoznak majd hazánkra is, az elmúlt időszakban megszaporodott határőrperek nem éppen kedvező előjelek. Lesz-e visszatartó ereje a súlyos ítéletekkel záruló határőrpereknek?
– Bizonyára ön is tudja, hogy a déli államok többségének határán át sem engedik a tehergépjárműveket anélkül, hogy az ott szolgálatot teljesítők ne kapnának kisebb-nagyobb baksist. A magyar határállomásokra, illetve határőrökre ez az „ajándékelvárási” gyakorlat általában nem jellemző. Ami pedig a mundér becsületének megtartását vagy visszaszerzését illeti, úgy gondolom: a szóba került határőrperekben hozott ítéletekből nem csak az elkövetők tanultak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.