Több olyan ügy is van jelenleg az Alkotmánybíróság előtt, amelyben az indítványozók azt panaszolják, hogy a jelenlegi törvények túlságosan szigorú feltételeket szabnak arra, aki a vérségi apaság megállapítását kéri. Az egyik esetben egy férfi fordult a taláros testülethez, aki feltételezett gyermekét szerette volna magához venni. Apasági keresete azonban megbukott a bíróság előtt, mert közben egy harmadik személy nyilatkozatot tett arról, hogy ő a gyerek apja, így az indítványozónak már arra sem volt lehetősége, hogy igazságügyi DNS-vizsgálatot végeztessen apasága igazolására. A DNS-vizsgálat a legbiztosabb módszer a származás megállapítására.
A bíróság főként az igazságügyi DNS-vizsgálatot fogadja el peres ügyekben – a magánlaborban készülteket nem mindig –, ám ilyet elvileg csak a gyámhatóság vagy a gyermek törvényes képviselője kérhet. Ennek igazolására nem elegendő, ha a férfi személyi igazolványában és a gyermek születési anyakönyvi kivonatában ugyanaz a vezetéknév szerepel, a felnőttnek egy nyilatkozatot is tennie kell – mondta Lászik András, a SOTE DNS-laboratóriumának vezetője.
*
Ha viszont kiderül, hogy a férfi már elvált – és megszűnt törvényes képviseleti joga –, akkor a bírói mérlegeléstől függ, hogy elfogadják-e a vizsgálat eredményét.
Az igazságügyi szakértői laborban csak akkor végzik el a vizsgálatot, ha a férfi a gyerekekkel együtt jelenik meg, „hozott anyagból” nem dolgoznak, hiszen nem ellenőrizhető, hogy a minta kitől származik – mondta Lászik. A vizsgálaton megjelentekről fényképet készítenek vagy ujjlenyomatot vesznek. A vizsgálat ára 360 ezer forint, ha a bíróság rendeli el, akkor 260 ezer. Terhesség alatt a magzatvízből vagy a méhlepény bolyhsejtjeiből, közvetlenül a szülés után a köldökzsinórvérből, később pedig vérből, nyálból vagy hajszálból is megállapítható a rokoni kapcsolat.
Az Elvált Apák Érdekvédelmi Egyesülete azt szeretné elérni, hogy peres ügyben minden férfi elvégeztethesse a DNS-vizsgálatot. Ez különösen fontos akkor, amikor a gyermekek több mint 30 százaléka úgy jön a világra, hogy szülei nem házasok, azaz bizonytalan a származásuk. Mint azt Hegedűs István, az egyesület elnöke elmondta: természetes, hogy bárki nem végeztethet ilyen vizsgálatot – hiszen az családokat tehet tönkre –, csak az, akinek valószínűsíthető jogalapja van. Azt is szorgalmazzák, hogy a DNS-vizsgálat árának nagyobb részét vállalja át az állam. Az egyesület szerint a költséges vizsgálatot a férfiak sokszor nem tudják kifizetni. A szülői felügyeleti jogokat, a tartásdíjat és a kapcsolattartást érintően számos probléma merül fel, ezért szerintük szükség lenne a családjogi törvény átfogó felülvizsgálatára.
Tűzfalcsoport: Magyar Péter durva politikai támadást indított az igazságszolgáltatással szemben