Egyértelműen kiderül a lapunk birtokában lévő dokumentumból, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) olyan intézkedések bevezetését is elképzelhetőnek tartja, amelyekkel emelkednének a lakosság gyógyszervásárlással kapcsolatos kiadásai. Ezt az OEP azért tartja szükségesnek, mert 2004-ben a medicinák tb-támogatására szánt 239 milliárd forint – intézkedések nélkül – valószínűleg nem lesz elegendő. A javaslatokat a gyógyszergyártói szövetségek képviselőivel is ismertették.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő és Kökény Mihály egészségügyi miniszter tudatos provokációnak nevezte és cáfolta ezeket a szombati számunkban megjelent információkat. A miniszter az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: amikor a tárgyalások elkezdődtek az OEP és a gyártók között, a felek megegyeztek, hogy amíg nem születik egyezség, addig nem nyilatkoznak. Ezt nem a kormány és az OEP szegte meg – mondta. A kormányszóvivő leszögezte: nem folytatható az a gyakorlat, hogy az adó- és járulékfizetők pénzéből irreálisan magas áron veszünk meg olcsóbbal is helyettesíthető orvosságokat, és nem folytatható az sem, hogy közpénzből finanszírozunk egyre nagyobb forgalmat serkentő orvosi tevékenységet. – A kormány a betegek pártján áll – tette hozzá.
Mint arról a Magyar Nemzet és a Népszabadság is beszámolt: az OEP elképzelései között szerepel például a medicinák tb-támogatásának általános csökkentése, az ingyenesség megszüntetése (a támogatás mértéke 100 százalék helyett 98 lenne, de a beteg térítési díja nem haladhatná meg az 500 forintot) vagy a receptdíj bevezetése (minden vény után 100 forintot kellene fizetni). A javaslat tartalmazza továbbá a hatósági ár bevezetését is (a gyártóknak ekkor 15 százalékkal kellene csökkenteniük áraikat), és azt is, hogy havonta maximálnák a kifizethető tb-támogatás összegét, s ha ennél többre lenne igény, akkor a többletet a gyártóknak kellene visszafizetniük az egészségbiztosítóknak.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet