Eltérő időt tölthetnek „testen kívül” az agyhalott donorból kivett szervek. A legkevesebb idő a szívnél áll rendelkezésre, a szervet ugyanis a kivételt követő hat órán belül be kell ültetni.
– Ha távoli kórházban történik a szervkivétel, a szív nem mindig ér időben a budapesti szívsebészeti klinikára – mondta Székely György, a Magyar Szervátültetettek Érdekvédelmi Szövetségének elnöke. Más okok mellett a mentőhelikopterek korlátozott működése is hozzájárulhat ahhoz, hogy Magyarországon nagyon kevés a szívátültetés – tette hozzá.
László Előd, az Országos Mentőszolgálat Légi Mentőszervezetének vezetője elmondta: helikoptereiket azért nem tudják sötétben bevetni, mert – bár különösen szigorú feltételek teljesülése esetén repülhetnek éjszaka is – jelenleg alig néhány kórháznál van megfelelő leszállóterület, és ezek közül is csak egyet-kettőt tudnak kivilágítani, amikor a gép érkezik. Ha a kivilágított leszállóterületeket sikerülne biztosítani, akkor Ferihegyen lehetne üzemeltetni egy 24 órában készenlétben lévő helikoptert, váltott pilótával és szerelővel. Kérdés persze, hogy mindezt ki finanszírozná – hangsúlyozta. Hozzátette: ez a rendszer is csak szállításra lenne alkalmas, közvetlen mentésre nem. Ismeretlen terepen ugyanis nem szállhat le sötétben a helikopter.
Kökény Mihály egészségügyi miniszter elmondta: hamarosan kinevezi az Országos Mentőszolgálat új főigazgatóját, aki minden bizonnyal ezzel a kérdéssel is foglalkozik.
*
A magyarországi szervtranszplantáció történetében a legeredményesebb hónap eddig 2004 januárja volt. Soha nem volt még ilyen magas az egy hónap alatt megvalósult donációk száma – mondta Borsi József, a szervátültetéseket koordináló Hungarotranszplant Kht. igazgatója. 27 úgynevezett donorriadóból 22 volt sikeres: az agyhalottakból 51 szervet vettek ki, ezek közül 49-et be is ültettek.
Magyar Péter mellébeszélt, nem válaszolt arra a kérdésre, ki a Soros-ügynök