További intézkedésekre van szükség a gyógyszerek ártámogatásával kapcsolatban, hogy tartható legyen az erre a célra szánt 2004. évi előirányzat – jelentette ki Matejka Zsuzsa, az OEP főigazgatója azon a csütörtöki tájékoztatón, amelyen a Draskovics-csomag részleteit ismertették. Arról folynak az egyeztetések a gyártókkal, hogy ezek milyen intézkedések legyenek – mondta.
Lapunk birtokába került az a dokumentum, amelyben az OEP javaslatokat fogalmaz meg a lehetséges intézkedésekre. Ezek között szerepel a medicinák ártámogatásának általános csökkentése, vagy a térítésmentesség megszüntetése. Ez utóbbi elképzelés úgy valósulhatna meg, hogy a mostani 100 százalékos tb-támogatást 98-ra mérsékelnék, de a beteg által fizetett térítési díj nem lehetne több 500 forintnál. Szerepel a javaslatok között a hatósági ár bevezetése is, ami ez esetben azt jelentené, hogy a gyógyszergyártók kötelesek lennének készítményeik árát 0,85-es szorzóval csökkenteni.
Emellett azt az intézkedést is megfontolásra javasolja az egészségbiztosító, amely 2003 második felében már érvényben volt, miszerint minden hónapban maximálnák a kifizethető tb-támogatást, s ha ennél többre van igény, akkor a többletet a gyártókkal visszafizettetnék.
Bartucz Attila, az OEP szóvivője elmondta: ezek az elképzelések csak tervezetek, semmilyen döntés nem született. Az intézkedést úgy hozzák majd meg, hogy az a lakosságot minél kevésbé érintse. A gyártóktól a jövő hét közepére várják a javaslatokat – hangsúlyozta.
Orbán István, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke elmondta: a javaslatot megküldték a tagszervezeteiknek. Azt biztosan nem tudják elfogadni, hogy hatósági árat vezessenek be, vagy hogy a gyártókat kötelezzék visszafizetésre. Hasonlóan vélekedett Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke is. Mint mondta: már tavaly jelezték, hogy az idei évre elkülönített 239 milliárd nagyon kevés lesz. Azt pedig nem várhatja a kormányzat, hogy a cégek helyettük oldják meg a problémát.
Az OEP adatai szerint januárban négymilliárd forinttal költöttek többet az orvosságok társadalombiztosítási támogatására, mint amennyi az időarányos előirányzat volt. Az első februári elszámolásra azonban a túlköltés valamelyest csökkent.
Egy szülő buktatta le az internetes játékban visszaélő felnőttet