Három katona volt kórházban

Erődítési hiányosság is közrejátszott abban, hogy számos sebesültje van a magyarok iraki tábora ellen elkövetett keddi merényletnek, amelyet a titkosszolgálatok szerint feltehetőleg nem irakiak, hanem az al-Kaida követett el – derült ki a parlament honvédelmi bizottságának tegnapi ülésén, ahol bejelentették azt is, hogy a korábbi közlésekkel ellentétben nem két, hanem három magyar katonát kellett kórházba szállítani a robbantások után.

2004. 02. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mata József tizedest fülsérüléssel, Kiss György Péter szakaszvezetőt szem környéki sebekkel, Kiss László századost a nyaki ütőér tájékán lévő sebesüléssel szállították kórházba helikopterekkel a keddi Camp Charlie lengyel logisztikai támaszpont elleni merénylet után – közölte Boros-Leskó Géza ezredes a parlament honvédelmi bizottságának rendkívüli ülésén.
A tizedest és a szakaszvezetőt már elengedték a kórházból, és visszatértek a táborba, a nyakán megsérült századost viszont meg kellett operálni, de három napon belül ő is visszatérhet. Mindhárom katona kérte, hogy továbbra is részt vehessen a szolgálatban.
A magyarok ma már folytatják a szállítást. Miközben az ügyben eddig nyilatkozók azt állítják, hogy a hillai tábor a legbiztonságosabb erődítmények egyike, a főtiszt tájékoztatásából kiderült, hogy az akció helyszínén, egy százméteres szakaszon nem készültek el kellő vastagságban a bázist körülvevő betonfallal, amely máshol 3 méter széles, és a rakétákon kívül ellenáll minden kézifegyver csapásának. Az ezredes állítása szerint azóta mindenhol megerősítették a védőfalat.
Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára bejelentette: a koalíciós titkosszolgálatok szerint a merényletet nem irakiak, hanem az al-Kaida nevű terrorszervezet követhette el. Erre a robbanóanyag mennyiségéből (700 kilogramm) és abból lehet következtetni, hogy alapos előzetes felderítés kellett a tábor leggyengébb pontjának megtalálásához. A felderítők jelentése szerint az is az al-Kaidára utal, hogy a támadás egyik előkészítője egyiptomi vagy jordániai akcentussal beszélt a lakossággal, de nem figyelmeztette a helyieket a robbantásra, amelyben több iraki vesztette életét. A merénylet óta a katonák a táborban is állandóan golyóálló mellényben és kézifegyverekkel közlekednek – mondta el az államtitkár.
Pásztor István, a Katonai Felderítő Hivatal igazgató-helyettese nem zárta ki, hogy hasonló cselekmények várhatók a közeljövőben a magyarok támaszpontja vagy konvojai ellen, hiszen Bagdad környékén már kevésbé sikeresek a terroristák akciói, és egyes erők kiszorultak a főváros térségéből.
Simicskó István (Fidesz) úgy vélte: amennyiben sorozatos támadásokra lehet számítani a tábor és a magyar kontingens ellen, és a misszió nem tudja ellátni szállítási feladatát, amelyre a parlament felhatalmazta, meg kell fontolni a katonák további jelenlétét Irakban.
Karsai Péter (MDF) közölte: pártja továbbra is a kontingens visszarendelését javasolja, mert nem látható, hogy a misszió feladatának szánt stabilizációs folyamat még meddig tarthat, hiszen egyre jobban romlik a helyzet a térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.