Mata József tizedest fülsérüléssel, Kiss György Péter szakaszvezetőt szem környéki sebekkel, Kiss László századost a nyaki ütőér tájékán lévő sebesüléssel szállították kórházba helikopterekkel a keddi Camp Charlie lengyel logisztikai támaszpont elleni merénylet után – közölte Boros-Leskó Géza ezredes a parlament honvédelmi bizottságának rendkívüli ülésén.
A tizedest és a szakaszvezetőt már elengedték a kórházból, és visszatértek a táborba, a nyakán megsérült századost viszont meg kellett operálni, de három napon belül ő is visszatérhet. Mindhárom katona kérte, hogy továbbra is részt vehessen a szolgálatban.
A magyarok ma már folytatják a szállítást. Miközben az ügyben eddig nyilatkozók azt állítják, hogy a hillai tábor a legbiztonságosabb erődítmények egyike, a főtiszt tájékoztatásából kiderült, hogy az akció helyszínén, egy százméteres szakaszon nem készültek el kellő vastagságban a bázist körülvevő betonfallal, amely máshol 3 méter széles, és a rakétákon kívül ellenáll minden kézifegyver csapásának. Az ezredes állítása szerint azóta mindenhol megerősítették a védőfalat.
Iváncsik Imre, a HM politikai államtitkára bejelentette: a koalíciós titkosszolgálatok szerint a merényletet nem irakiak, hanem az al-Kaida nevű terrorszervezet követhette el. Erre a robbanóanyag mennyiségéből (700 kilogramm) és abból lehet következtetni, hogy alapos előzetes felderítés kellett a tábor leggyengébb pontjának megtalálásához. A felderítők jelentése szerint az is az al-Kaidára utal, hogy a támadás egyik előkészítője egyiptomi vagy jordániai akcentussal beszélt a lakossággal, de nem figyelmeztette a helyieket a robbantásra, amelyben több iraki vesztette életét. A merénylet óta a katonák a táborban is állandóan golyóálló mellényben és kézifegyverekkel közlekednek – mondta el az államtitkár.
Pásztor István, a Katonai Felderítő Hivatal igazgató-helyettese nem zárta ki, hogy hasonló cselekmények várhatók a közeljövőben a magyarok támaszpontja vagy konvojai ellen, hiszen Bagdad környékén már kevésbé sikeresek a terroristák akciói, és egyes erők kiszorultak a főváros térségéből.
Simicskó István (Fidesz) úgy vélte: amennyiben sorozatos támadásokra lehet számítani a tábor és a magyar kontingens ellen, és a misszió nem tudja ellátni szállítási feladatát, amelyre a parlament felhatalmazta, meg kell fontolni a katonák további jelenlétét Irakban.
Karsai Péter (MDF) közölte: pártja továbbra is a kontingens visszarendelését javasolja, mert nem látható, hogy a misszió feladatának szánt stabilizációs folyamat még meddig tarthat, hiszen egyre jobban romlik a helyzet a térségben.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban