Nyolc katonai objektumot már az idén bezárnak a Magyar Honvédségnél, és a tervezettnél öt százalékkal több főtisztet bocsátanak el a haderő-parancsnokságoktól a 12,3 milliárdos forráselvonás miatt – közölte tegnap Juhász Ferenc a hadsereg parancsnoki állományának feladatszabó értekezletét követően. A honvédelmi miniszter bejelentette azt is, hogy az elkövetkezendő két évben 7500-ról 6215-re csökkentik a Honvédelmi Minisztérium (HM) és háttérintézményei létszámát, ami több mint ezerfős létszámcsökkentést jelent. A megszorítások eredményeképpen már idén májusban megszüntetik a pécsi tüzérdandárt, amelynek feladatait a tatai helyőrség veszi át, bezárják a nagyoroszi laktanyát, ahonnan Győrbe csoportosítják át az alakulat egy részét, és lakat kerül a szentkirályszabadjai helikopterbázisra is. Nyáron meg akarják szüntetni a szabadszállási és szombathelyi kiképzőközpontot, valamint a nyíregyházi laktanyát is, pedig ezeket a létesítményeket az eredeti elképzelések szerint csak 2005–2006-ban zárták volna be. Szintén a jövő évre tervezték, de az idén hajtják végre a székesfehérvári laktanya zászlóaljainak leépítését, és a veszprémi logisztikai támogatóezred zászlóaljjá alakítását.
A megszorítások miatt elhalasztanak fontos beruházásokat, egy évre megbénulnak a laktanya-rekonstrukciós elképzelések, a lakásprogram még el nem kezdett építkezései, nem jönnek létre a regionális toborzóközpontok és a tervezett mobil üzemanyagtöltő állomások sem. Takarékossági okokból visszahívnak missziós egységeket is, a pristinai repülőtér irányítását civil hatóságok veszik át, hazatér a boszniai szállítószakasz, és megszüntethetik a részvételt egyes ENSZ-missziókban.
Juhász ugyanakkor bejelentette, hogy január elsejéig visszamenőleg a HM dolgozói 4, a csapatoknál szolgálók 7, a köztisztviselők pedig 6 százalékos illetményemelést kapnak.
Medgyessy a tábornokoknál
A Magyar Honvédség parancsnoki állományának feladatszabó értekezletén tegnap beszédet mondott Medgyessy Péter miniszterelnök, aki a hatékonyságot, az átláthatóságot, a nyomonkövethetőséget, valamint a korszerű tervezési és gazdálkodási módszerek fontosságát emelte ki a katonák előtt. Juhász Ferenc a béremelések bejelentése mellett arról szólt, hogy szerinte megvalósultak azok a célok, amelyeket az ország NATO- és európai uniós csatlakozása előtt megfogalmazott.