Két nagy erejű detonáció rázta meg tegnap, helyi idő szerint 7 óra 10 perckor (közép-európai idő szerint 5 óra 10 perckor) az iraki magyar szállítókontingens hillai táborát. A Camp Charlie lengyel logisztikai támaszpont déli bejáratánál, a magyar zászlóalj lakóépületeitől mintegy száz méterre öngyilkos iraki merénylők hajtottak a tábor védőműveinek gépjárműveikkel, 15 méter átmérőjű, két méter mély krátert eredményező robbanásokat okozva a helyszínen.
Az utolsó híradások szerint először egy Hyundai típusú furgon hajtott a tábor bejárata elé, amely felrobbanva nyílást vágott a tábort védő betonkerítésen. Az autót tartálykocsi követte, amelynek rakterében a becslések szerint mintegy 700 kilogramm robbanóanyagot halmoztak fel. Ennek se sikerült bejutnia a tábor területére, mert még a bejárat előtt felrobbant. A tábor mongol őrsége az őrtoronyból leadott géppisztolysorozattal akadályozta meg a behatolást, a két jármű vezetője a helyszínen azonnal meghalt. A második, nagy erejű robbanás következtében összeomlott négy lakóépület a táboron kívül, amelyekben öt iraki személy – köztük egy teljes család is – életét vesztette. Amerikai közlések szerint legalább 11 iraki – férfiak, nők és gyerekek – esett áldozatául az akciónak.
A tábor körül tegnap irakiak tömege tüntetett a robbantások miatt, amelyet lengyel–amerikai rakétatámadásnak véltek.
A terrortámadásban tíz magyar katona sérült meg, közülük ketten – egy százados és egy törzsőrmester – súlyos, de nem életveszélyes sebesüléseket szenvedtek a szálláshelyükön betörő ablakok üvegszilánkjaitól – közölte Sramkó Mátyás alezredes, az iraki magyar szállítókontingens parancsnoka azon a videokonferencián, ahol Medgyessy Péter kormányfő és Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kapott tájékoztatást a történtekről. A súlyosan megsérült két magyar katonát szem-, illetve nyaksérüléssel szállították kórházba. A szemén megsebesült férfit még tegnap kiengedték az amerikaiak bagdadi kórházából. A többi katona a fején, az arcán, a kezén, illetve a lábán szenvedett könnyebb sérülést, őket a táborban látták el.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban