Nagy tételben drágább?

Szakértők szerint csaknem kétszeres áron vásárolt meg a Honvédelmi Minisztérium 1500 parabellum típusú pisztolyt a hadsereg számára. A fegyverek kiskereskedelmi ára a gyártó mintaboltjában is 20 ezer forinttal kevesebb darabonként, mint amennyiért a szaktárca közlése szerint megvették ezeket.

2004. 02. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több tíz millió forinttal drágábban vásárolt meg a kiskereskedelmi árnál a Honvédelmi Minisztérium (HM) 1500 parabellum kézi lőfegyvert egy keretszerződés alapján, közbeszerzési pályáztatás nélkül a Fegyver- és Gépgyártó Rt. jogutódjától. Mint arról tegnap beszámoltunk, a szaktárca kommunikációs főigazgatójának közlése szerint a fegyverekért darabonként 70-80 ezer forintot fizettek, vagyis összesen mintegy 120 millió forintba került a beszerzés. A FÉG mintaboltjának tájékoztatása szerint még kiskereskedelmi áron is – áfával – 65 ezer forintért árusítják azokat a P9–RC parabellum hadipisztolyokat, amelyeket a hadseregnél és a rendőrségnél rendszeresítettek.
A HM kommunikációs főosztályán megerősítették, hogy a tavaly novemberben megvásárolt pisztolyok P9–RC típusúak voltak. Ez azt jelenti, hogy 1500 magánszemély is legalább harmincmillióval olcsóbban vásárolhatta volna meg a fegyvereket, mint a nagy tételre, hosszú távon igényt tartó állami megrendelő. A Kaliber Magazin szakértői szerint a kiskereskedelmi árat figyelembe véve nagy tételben, állami beszállítás esetén akár 60-70 millió forintért is hozzájuthatott volna a szaktárca a fegyverekhez, de 120 millióért jóval jobb, amerikai termékeket is vásárolhattak volna, ha kiírtak volna egy pályázatot.
Matyuc Péter kommunikációs főigazgató lapunknak korábban azt állította, hogy a novemberi beszerzéshez azért nem írtak ki újabb pályázatot, mert a szaktárcának keretmegállapodása van a Fegyver és Gépgyártó Rt.-vel, és a cég évek óta megbízhatóan látja el a Magyar Honvédséget. Mint ismert, tavaly számos katonai beszerzés történt pályázati kiírás nélkül, így vettek meg egy 23 éves, felújított An–26-os ukrán szállítórepülőt 600 millió forintért, és a MiG–29-esek alkatrészeire is így fizetnek ki nyolcmillió dollárt a gyártónak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.