Népszerűbb az állami társadalombiztosítás

Miközben erőteljes az SZDSZ kormányra gyakorolt nyomása az állami egészségbiztosítás feldarabolására, az emberek túlnyomó többsége kiáll az egységes társadalombiztosítási rendszerek mellett. Egy most publikált kutatás szerint jelentősen csökkent a lakosság bizalma az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárak iránt.

2004. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az SZDSZ szerint a több-biztosítós egészségügyi rendszer megszüntetné a hálapénzt, és segítene az ágazat finanszírozási gondjain. Kuncze Gábor, a párt elnöke többször hangsúlyozta: aki többletszolgáltatást szeretne, az magasabb összegű biztosítást fizetne.
Az emberek azonban kiállnak az egységes társadalombiztosítás mellett. Jelentősen nőtt az állami nyugdíjszolgáltatás és egészségbiztosítás népszerűsége 1995-höz képest – derül ki egy felmérésből, amelyet nemrég publikált Skrabski Árpád a Társadalmi tőke és egészségi állapot az átalakuló társadalomban című könyvében. Az országos, reprezentatív kutatás több mint 12 ezer fő megkérdezésével készült. Egy ötös skálán értékelve a megkérdezettek 72 százaléka sorolta a legmagasabb, azaz a legfontosabb intézmény kategóriájába az állami nyugdíjbiztosítót, szemben az 1995-ös 53 százalékkal. Nagymértékben – 18 százalékról négyre – csökkent azoknak az aránya is, akik egyáltalán nem bíznak az állami nyugdíjbiztosítóban. A 2002-es adatfelvétel során 68 százalék sorolta a legmagasabb kategóriába az állami egészségbiztosítót, míg 1995-ben csak 55 százalék. Az állami rendszert elutasítók aránya itt is drasztikusan – 17 százalékról négyre – csökkent.
Skrabski Árpád hangsúlyozta: az önkéntes nyugdíjpénztáraknál bizalmatlanságot ébresztett az emberekben, hogy nem tudták megállapítani az értesítőkből, valójában mennyi volt az eddigi befizetésük, és annak mekkora volt a hozama. Sokak számára viszont egyértelművé vált, hogy megtakarításuk reálértékben csökkent, azaz befizetéseik után kisebb volt a hozam, mint amennyit más megtakarítások esetében elérhettek volna.
Az MSZP és a Fidesz egyaránt elutasítja a szabad demokraták több-biztosítós elképzelését, mondván, az megkülönböztetné a betegeket, s veszélybe sodorná a mindenki számára egyenlő hozzáférés esélyét és a mindenki számára járó szolgáltatás rendszerét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.