Nemrég, a hálapénzzel kapcsolatos vitához hozzászólva jelentette be Kökény Mihály egészségügyi, szociális, és családügyi miniszter, hogy pontosan meg kell határozni, mi az, ami térítésmentes, és miért lehet pénzt kérni a betegtől az ellátás során. A szaktárca úgy döntött, hogy nem az úgynevezett alapcsomagot – ez jár ingyen a járulékfizetés után – határozza meg, hanem azt a szolgáltatási kört, amelyért térítési díj kérhető.
Az új lista összeállításakor a minisztérium arra kéri a szakmai kollégiumokat, hogy a saját területükön gyűjtsék össze azokat a szolgáltatásokat, amelyekért pénz szedhető – mondta lapunknak Rácz Jenő, a tárca helyettes államtitkára, hozzátéve, hogy emellett természetesen saját elképzeléseik is vannak. Ezek közé tartozik az az eset, amikor a beteg nem abba a szakrendelőbe megy, amelyikbe a háziorvosa beutalta (ez általában a lakhely szerint illetékes rendelő). Továbbá az is, amikor egy kezelést vagy műtétet a kijelölttől eltérő helyen végeztetne el a páciens. Rácz Jenő példaként említette, hogy kisebb sérvvel nem kell feltétlenül országos egyetemen operálni egy vidéki beteget, de ha ahhoz ragaszkodik a páciens, akkor annak a legális formáját is biztosítani kell.
Tévhit ugyanis, hogy teljesen szabad intézményválasztás van Magyarországon – hangsúlyozta Rácz Jenő. A szabad orvosválasztás pedig csak a háziorvos kijelölését takarja, így térítési díjat lehetne kérni azért is, ha a kórházban a beteg maga szeretné megválasztani kezelőorvosát.
Erre természetesen csak akkor lenne lehetőség, ha az adott beavatkozás elvégzésére a választott doktornak van „kompetenciája”.
*
Ugyanez történne a szülészorvosoknál, azzal a különbséggel, hogy esetükben az úgynevezett rendelkezésre állást is meg kellene fizetni. Ez azt jelenti, hogy az orvos vállalja, hogy akkor is bejön a szülésre, ha éppen nincs szolgálatban.
Pénzbe kerülhetne továbbá az is, ha például egy combnyaktöréshez kiérkezett mentő a beteg kérésére nem az éppen felvételes kórházba vinné a sérültet. Persze erre is csak akkor lenne lehetőség, ha a kiválasztott intézmény is vállalja a beteget. Nővért is lehetne bérelni, aki folyamatosan az adott pácienssel törődik. Megmaradna továbbá a jelenlegi lista is, amelyen szerepel például, hogy térítési díj kérhető az egyágyas szobáért, vagy azért, hogy a beteg menüválasztékból rendelhessen ételt. Rajta van a listán, hogy fizetni kell akkor is, ha a hagyományos helyett könnyű, műanyag gipsszel rögzítenek például egy törött lábat. Fizetős maradna továbbá a jogosítványhoz szükséges egészségügyi vizsgálat is.
Egyelőre nem tudni, hogy előre meghatározott összegbe kerülnének ezek a szolgáltatások, vagy csak lehetőséget teremtenének az intézményeknek a díjszedésre, amitől azok akár el is tekinthetnek.
A minisztérium az intézmények javaslatait is meghallgatná a lista összeállításához, majd társadalmi vitára bocsátaná azt.
Gulyás Gergely: A 2025-ös már az új gazdaságpolitika költségvetése