Lapzártánkig a több mint 150 gyógyszergyártó közül mindössze 10 vállalta szerződésben, hogy a tb által támogatott gyógyszereinek eladásából befolyt összeg 15 százalékát befizeti az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP). Az aláírás határidejét két órával, tegnap este tízig meg kellett hosszabbítani, mert az OEP-nél bombariadó volt. A szerződést nem vállaló cégek összes termékének árát a kormány a jelenleginél 15 százalékkal alacsonyabb szinten befagyasztja, kivéve a 600 forintnál olcsóbb készítményeket.
Az árbefagyasztás így érint tb által támogatott és nem támogatott készítményeket, amelyeknek ezáltal 15 százalékkal csökken a termelői ára. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ezek mindegyikéért a betegeknek is automatikusan 15 százalékkal kellene kevesebbet fizetniük a patikákban. Az árcsökkenés mértéke termékenként eltérő lehet. Változhat aszerint, hogy százalékos mértékben vagy fix összegben határozták-e meg a szer támogatását, illetve aszerint is, hogy az árcsökkentés következtében megválto-zik-e a kis- vagy nagykereskedelmi árrés. A szaktárca szerint átlagosan 10-12 százalékkal kell majd kevesebbet fizetni a medicinákért – mondta Tóth Judit szóvivő. Ez a kormányra nem ró terhet.
*
Az árbefagyasztásra az ártörvény 180 napig ad lehetőséget. Nem tudni egyelőre, hogy ezt követően változnak-e a csökkentett térítési díjak. Kökény Mihály egészségügyi miniszter úgy fogalmazott: igyekeznek megtalálni annak módját, hogy az árak ne emelkedjenek, s a lakosság terhei ne nőjenek. Nem tudni azonban, hogy a kormánynak ezt milyen technikával sikerülne elérnie. Az egyik lehetőség erre a hatósági ár bevezetése, ám ehhez bonyolult eljárásra van szükség, és a törvény is szigorúbb feltételeket szab a kormánynak ahhoz, hogy élhessen ezzel az eszközzel.
Mint arról már többször beszámoltunk, a kormány azzal indokolta az intézkedést, hogy a gyógyszerek ártámogatására szánt 239 milliárd forintos idei keret kevésnek bizonyul, s be kell szüntetni azt a gyakorlatot, hogy a hiányt mindig a költségvetésből pótolják.
– Tisztában vagyunk azzal, hogy az intézkedés sérti a gyártók érdekeit, de a kormányzat elsőrendű célja a lakosság számára kedvező döntés meghozatala volt – mondta Schvarcz Tibor, a parlament egészségügyi bizottságának szocialista elnöke. Az MSZP-frakció meghallgatta Kökény Mihályt, és „teljes mellszélességgel” mögötte áll – mondta. Hozzátette: az intézkedésnek van olyan veszélye, hogy bizonyos készítményekből átmeneti hiány jelentkezhet. A jelenlegi intézkedéseket egyébként jogszerű megoldásnak tartja.
A gyártók viszont nem. Mint azt Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke elmondta: tavaly már pénzbefizetésre kötelezték a gyártókat, s akkor ígéretet tett a kabinet arra, hogy ez nem fordul elő többet. Hangsúlyozta: az idén nem a gyártók áremelése miatt kell többet fizetni az orvosságért, hanem azért, mert a kormány csökkentette a tb-támogatás mértékét.
Frajna Imre (Fidesz) elmondta: a kormány ultimátumai közül a gyártók többsége azt választotta, amelyik jobb a betegeknek. Az árcsökkentés tehát nem a kormány nagylelkűségének, hanem a gyártók ellenállásának köszönhető. Úgy fogalmazott: a kabinet olyan megoldást választott, amellyel olcsóbb lesz ugyan a gyógyszer, csak nem lehet majd kapni.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke azt hangsúlyozta, hogy a patikák árrésből származó bevétele összesen 3,5-4 milliárd forinttal csökken az intézkedés következtében. A kormány ugyan megtérítené a patikák veszteségének ötven százalékát, ám Hávelné így is elfogadhatatlannak tartja, hogy az árvita nekik is bevételkiesést okozzon.
***
Tőzsdei reakció. Mélyrepülésbe kezdtek a tőzsdén forgó gyógyszeripari részvények – a Richter és az Egis papírjainak – árfolyamai. A kormánydöntés ugyanis előreláthatólag jelentős anyagi veszteséget okoz a gyártóknak. Múlt hét pénteken a privatizáció előtt álló Richter 1455 forintot gyengült, és tegnap sem érte be 750 forintnál kisebb zuhanással. Eddig két nap alatt közel 10-15 milliárd forintot csökkent annak a 25 százaléknyi Richter-részvénypakettnek az ára, amit az ÁPV birtokol, és amit a közeljövőben el kívánnak adni. (P. B.)
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette