Árcsökkentés szépséghibákkal

Mától átlagosan 10-15 százalékkal kevesebbet kell fizetni a patikákban a gyógyszerek túlnyomó többségéért. Bőven akad azonban olyan orvosság, amelynek csak egy-két forinttal csökken az ára, sőt olyan is, amelyért a kormányzat „önkényes” árcsökkentése ellenére többet kell fizetni.

2004. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mára botránnyá dagadt ügy azzal indult márciusban, hogy a kormány ultimátumot adott a gyógyszergyártóknak: befizetik a tb által támogatott orvosságaik eladásából származó bevétel 15 százalékát, vagy minden készítményük árát csökkenti a kabinet. A mintegy 160 gyártó többsége az utóbbi lehetőséget választotta. Így a legtöbb – 8300 – orvosság ára csökken mától, ez alól kivételt mintegy 1800 szer jelent. Sokak meglepetésére kiderült, hogy a kivételek között akad körülbelül félszáz olyan gyógyszer is, amely nemhogy olcsóbbá nem válik, de még drágul is.
A radikális piaci beavatkozást azzal indokolta a kormány, hogy meg kell akadályozni a lakossági terhek növekedését. Nyilván nem volt mellékes az sem, hogy a gyógyszerek tb-támogatására szánt állami keret közel sem lesz elegendő az idén. Egyes becslések szerint a hiány akár a 40 milliárd forintot is elérheti. Az egészségügyi miniszter és a miniszterelnök után tegnap Gál J. Zoltán kormányszóvivő szólította fel a gyártókat, hogy promóciós költségeiket csökkentsék, szerintük ugyanis megengedhetetlenül nagy pénzeket költenek eladásösztönzésre. A kormányra össztüzet zúdítottak a piac szereplői, a gyártók, a forgalmazók, a nagykereskedők és a patikusok a döntés miatt.
*
Ma, az árcsökkentés hatálybalépésének napján készleteik egy szempillantás alatt 15 százalékkal leértékelődnek, a továbbiakban pedig az árrésbevételük csökkenése okoz újabb milliárdos veszteséget – érveltek. A patikusok és a nagykereskedők is előrevetítették, hogy a szolgáltatások színvonalának csökkentése miatt a betegeknek gyakrabban kell majd kétszer menniük egy-egy orvosságért. A gyártók pedig azt állítják: több gyógyszer is eltűnhet a magyar piacról. Ez a probléma vetődött fel a cukorbetegek számára létfontosságú inzulinnal kapcsolatban is. Már a betegszervezetek is arra kérték a kormányt, nyilatkozzon, hogyan oldja meg a problémát, ezt azonban máig senki sem tette meg.
Az árbefagyasztásra a törvény 180 napig ad lehetőséget a kormánynak. Egyelőre azt sem tudni, hogy ennek leteltével hogyan változnak majd az árak.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.