Elutasított kormányultimátum

A gyógyszergyártók többsége nem fogadta el a kormány ajánlatát, és nem hajlandó önként pénzt fizetni a társadalombiztosítónak. Így valószínűleg számos medicina árát hatósági intézkedéssel csökkenti a kabinet. A gyártók szerint a döntéssel megszűnhet több orvosság forgalmazása. Az egészségügyi miniszter nem tart ettől, s úgy látja: a gyártók a reklámköltségen spórolhatnának.

2004. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn a kormány ultimátumot adott a gyógyszergyártóknak: tegnapig dönthettek, hogy a társadalombiztosító által támogatott orvosságok eladása után befizetik a befolyt összeg 15 százalékát az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), különben a kabinet hatósági árat vezet be a medicinákra, a tb-támogatásban nem részesülőkre is. A gyártóknak küldött ajánlat szerint a hatósági intézkedés az árak 15 százalékos csökkentését is jelentené. Az ok: a medicinák ártámogatására szánt keret kevés.
A gyártók elfogadhatatlannak tartják az ultimátumot, mert a kormány tudatosan jóval kevesebb pénzt különített el az idei évre a gyógyszerek ártámogatására. A pénz általában minden évben kevés – a többletet rendre a költségvetésből pótolják –, csakhogy a mostani gazdasági helyzetben a kormány nem kíván erre többet áldozni.
– Nem a gyógyszer-kereskedelemmel van baj, hanem azzal, hogy a kabinet nem hozza meg azokat a döntéseket, amelyekkel csökkenteni lehetne az állami kiadásnövekedés mértékét – mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke.
Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke szerint a cégek többsége nem vállalja az önkéntes befizetést. Kifogásolta, hogy a kormány meg sem próbált megoldást találni a problémára. Bármely diktátumot is választják, az a nagyobb gyártóknak milliárdos kárt okoz, míg a kisebbeknek a létét is fenyegeti. Ez pedig azt eredményezheti, hogy megszűnik egyes termékek forgalmazása – mondta. A cégek hangsúlyozták: a lakosság terhe az idén nem az ő áremelésük miatt következett be elsősorban – ilyen ugyanis nem volt –, hanem azért, mert a kormány csökkentette a tb-támogatás mértékét.
Kökény Mihály nem tart attól, hogy ellátási nehézségek lesznek. A miniszter szerint a cégeket az eladást ösztönző, illetve a reklámköltségek lefaragására kell szorítani. Még nem tudni, hogy a hatósági ár bevezetése csökkenti-e, és ha igen, mennyivel a beteg térítési díját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.