Hétfőn a kormány ultimátumot adott a gyógyszergyártóknak: tegnapig dönthettek, hogy a társadalombiztosító által támogatott orvosságok eladása után befizetik a befolyt összeg 15 százalékát az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP), különben a kabinet hatósági árat vezet be a medicinákra, a tb-támogatásban nem részesülőkre is. A gyártóknak küldött ajánlat szerint a hatósági intézkedés az árak 15 százalékos csökkentését is jelentené. Az ok: a medicinák ártámogatására szánt keret kevés.
A gyártók elfogadhatatlannak tartják az ultimátumot, mert a kormány tudatosan jóval kevesebb pénzt különített el az idei évre a gyógyszerek ártámogatására. A pénz általában minden évben kevés – a többletet rendre a költségvetésből pótolják –, csakhogy a mostani gazdasági helyzetben a kormány nem kíván erre többet áldozni.
– Nem a gyógyszer-kereskedelemmel van baj, hanem azzal, hogy a kabinet nem hozza meg azokat a döntéseket, amelyekkel csökkenteni lehetne az állami kiadásnövekedés mértékét – mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke.
Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke szerint a cégek többsége nem vállalja az önkéntes befizetést. Kifogásolta, hogy a kormány meg sem próbált megoldást találni a problémára. Bármely diktátumot is választják, az a nagyobb gyártóknak milliárdos kárt okoz, míg a kisebbeknek a létét is fenyegeti. Ez pedig azt eredményezheti, hogy megszűnik egyes termékek forgalmazása – mondta. A cégek hangsúlyozták: a lakosság terhe az idén nem az ő áremelésük miatt következett be elsősorban – ilyen ugyanis nem volt –, hanem azért, mert a kormány csökkentette a tb-támogatás mértékét.
Kökény Mihály nem tart attól, hogy ellátási nehézségek lesznek. A miniszter szerint a cégeket az eladást ösztönző, illetve a reklámköltségek lefaragására kell szorítani. Még nem tudni, hogy a hatósági ár bevezetése csökkenti-e, és ha igen, mennyivel a beteg térítési díját.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette