Korábban az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) helikopterflottája tíz gépből állt, ezek közül azonban négyet felújítás hiányában már hosszabb ideje nem használtak. Az egészségügyi minisztérium döntésével februárban újabb négy darab Mi–2-es légi járművet kapott a mentőszervezet, amelyek egykor a honvédelmi tárca tulajdonában álltak. Ám ezek a gépek is a hangárba kényszerültek, mert nemhogy mentésre, de jelenleg repülésre sem alkalmasak. Így a működésképtelen helikopterek száma mára nyolcra emelkedett.
Egyelőre nem született döntés arról, hogy mi történjék a szóban forgó négy légi járművel – mondta László Előd, az OMSZ Légi Mentőszervezetének vezetője. Elképzelhető, hogy a jelenleg is üzemelő, ám hamarosan nagyobb felújításra szoruló gépekhez szolgálnak majd alkatrészként.
– A rendszeres szervizigényt tekintve nyolc folyamatosan üzemképes helikopterre lenne szükség ahhoz, hogy a hazánkban található hat légimentő-bázison mindig készenlétben álljon egy gép – vélekedett Ármai Zoltán, a légi mentést 1994 óta üzemeltető magánvállalkozás, a BASe Kft. vezetője. Hozzátette: ennél több helikoptert valóban csak akkor lenne érdemes üzembe állítani, ha újabb bázisok létesülnének, például Nyugat-Magyarországon, ahol – bázis hiányában – jelenleg nem működik légi mentés. Éppen ezért nagy hiba és rossz gazdasági döntés lenne szerinte a kapott helikopterek mindegyikét alkatrésznek használni.
A BASe Kft. tevékenységét egyébként több súlyos kritika is érte a közelmúltban. Az Állami Számvevőszék vizsgálata szerint például a cég nem tudott elszámolni a több száz millió forintos állami támogatással. Felrótták nekik azt is, hogy magán- és kereskedelmi célokra használták a helikoptereket, amikor azoknak mentésre kellett volna készen állniuk.
Megalapozatlan, szakszerűtlen állítások és csúsztatások tömegét tartalmazzák ezek a vizsgálati anyagok, ezért az abban foglaltakat visszautasítom – jelentette ki Ármai Zoltán, hozzátéve, hogy őket a vizsgálat során egyszer sem keresték meg, és azok eredményéről hivatalosan – bár több alkalommal írásban is kérték – máig nem kaptak tájékoztatást. Leszögezte: tevékenységüket szigorúan a jogszabályi előírásoknak, valamint az OMSZ–BASe-szerződésnek megfelelően végzik tíz éve. Így volt ez a vizsgálatban kifogásolt esetekben is. Szerinte ezt bizonyítja az is, hogy cégük ellen sosem indult eljárás.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette