Helikopter, de minek?

Négy helikoptert kapott a közelmúltban az Országos Mentőszolgálat az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézettől, ám egyelőre ezek egyikét sem tudják használni.

2004. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korábban az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) helikopterflottája tíz gépből állt, ezek közül azonban négyet felújítás hiányában már hosszabb ideje nem használtak. Az egészségügyi minisztérium döntésével februárban újabb négy darab Mi–2-es légi járművet kapott a mentőszervezet, amelyek egykor a honvédelmi tárca tulajdonában álltak. Ám ezek a gépek is a hangárba kényszerültek, mert nemhogy mentésre, de jelenleg repülésre sem alkalmasak. Így a működésképtelen helikopterek száma mára nyolcra emelkedett.
Egyelőre nem született döntés arról, hogy mi történjék a szóban forgó négy légi járművel – mondta László Előd, az OMSZ Légi Mentőszervezetének vezetője. Elképzelhető, hogy a jelenleg is üzemelő, ám hamarosan nagyobb felújításra szoruló gépekhez szolgálnak majd alkatrészként.
– A rendszeres szervizigényt tekintve nyolc folyamatosan üzemképes helikopterre lenne szükség ahhoz, hogy a hazánkban található hat légimentő-bázison mindig készenlétben álljon egy gép – vélekedett Ármai Zoltán, a légi mentést 1994 óta üzemeltető magánvállalkozás, a BASe Kft. vezetője. Hozzátette: ennél több helikoptert valóban csak akkor lenne érdemes üzembe állítani, ha újabb bázisok létesülnének, például Nyugat-Magyarországon, ahol – bázis hiányában – jelenleg nem működik légi mentés. Éppen ezért nagy hiba és rossz gazdasági döntés lenne szerinte a kapott helikopterek mindegyikét alkatrésznek használni.
A BASe Kft. tevékenységét egyébként több súlyos kritika is érte a közelmúltban. Az Állami Számvevőszék vizsgálata szerint például a cég nem tudott elszámolni a több száz millió forintos állami támogatással. Felrótták nekik azt is, hogy magán- és kereskedelmi célokra használták a helikoptereket, amikor azoknak mentésre kellett volna készen állniuk.
Megalapozatlan, szakszerűtlen állítások és csúsztatások tömegét tartalmazzák ezek a vizsgálati anyagok, ezért az abban foglaltakat visszautasítom – jelentette ki Ármai Zoltán, hozzátéve, hogy őket a vizsgálat során egyszer sem keresték meg, és azok eredményéről hivatalosan – bár több alkalommal írásban is kérték – máig nem kaptak tájékoztatást. Leszögezte: tevékenységüket szigorúan a jogszabályi előírásoknak, valamint az OMSZ–BASe-szerződésnek megfelelően végzik tíz éve. Így volt ez a vizsgálatban kifogásolt esetekben is. Szerinte ezt bizonyítja az is, hogy cégük ellen sosem indult eljárás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.