Eredetileg csak azoknak a gyártóknak a gyógyszereiért kellett volna kevesebbet fizetni a patikákban, amelyek nem vállalták, hogy a tb által támogatott orvosságaik eladása után a bevétel 15 százalékát befizetik a tb-nek. Ezek a készítmények azáltal válnak olcsóbbá áprilistól, hogy termelői árukat a kormány „önkényesen” 15 százalékkal lecsökkenti (kivételt képeznek a 600 forintnál olcsóbb medicinák).
A tegnap aláírt miniszteri rendeletből viszont kiderül: csökken a lakossági térítési díja minden olyan tb által támogatott orvosságnak is, amelynek gyártója vállalta a befizetést (mintegy 300 ilyen készítmény van). Mindezt úgy érnék el, hogy átlagosan 15 százalékkal megemelik a szerek tb-támogatását – erősítette meg Bartucz Attila, az egészségbiztosító szóvivője. Hozzátette: erről a lehetőségről időben, a szerződéskötés előtt tájékoztatták a gyártókat.
Valószínűleg a lépéssel az a kormány szándéka, hogy a betegek közül mindenki érezhesse az árcsökkenést, függetlenül attól, hogy melyik gyártó gyógyszerét szedi. Csakhogy ezzel egyes gyártókat piaci előnyhöz juttatnak, állami pénzen. A cégek ugyanis annak tudatában vállalták az árcsökkentés helyett a nekik kedvezőbb tb felé való befizetést, hogy tudták: piacot veszíthetnek. Következmény az is, hogy csökken az egész intézkedéstől remélt költségvetési megtakarítás.
Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint a döntés annyit jelent, hogy egyes gyártókat „megjutalmaznak” 15 százalék tb-támogatással. Megdöbbentőnek nevezte, hogy a szerződések aláírása után alapvető feltételekben változtat a kormány. Ilyen lépésekkel sikerült elérniük, hogy jelentősen csökkent a gyógyszergyártók jogbiztonságba vetett hite – mondta.
Közben a gyógyszerpiaci intézkedések miatt a magyar kormánynak egyes diplomáciai körök számonkérésével is szembe kell néznie. Az Európai Bizottság felfigyelt a hazai történésekre, s információt kért. Úgy tudjuk, nagykövetek is megkerestek kormánytagokat, hogy lobbizzanak a gyártókat sújtó intézkedés ellen. Az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma megkereste a washingtoni magyar nagykövetet, adjon magyarázatot a kormány döntéséről. Az Európai Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke levélben kérte Medgyessy Péter miniszterelnököt, hogy vizsgálja felül a döntést.
Jordán Tamás elmondta, mit gondol arról, hogy Magyar Péter őt is megsértette