Információink szerint ennek elkerülése érdekében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) vezetői tegnap tárgyaltak a legnagyobb hazai inzulinforgalmazóval – ezt többen is megerősítették lapunknak. Úgy tudjuk, hogy az állam a fél évre szükséges mennyiség megvásárlására szerződést kötne a szóban forgó céggel, akár még a gyógyszerárak csökkentéséről szóló rendelet holnaputáni hatálybalépése előtt.
Sem az egészségügyi tárcánál, sem pedig az OEP-nél nem válaszoltak arra, hogy a megállapodást tegnap megkötötték-e, és ha igen, a vásárlás milyen áron történne. Felvetődik, hogy az április elsejétől hatályos, a jelenleginél 15 százalékkal alacsonyabb árnál többet ígért az OEP-tárgyalócsoport, ám megválaszolatlan maradt az a kérdés, hogy ez miként felel meg a gyártóknak egyenlő piaci feltételeket biztosító elvárásnak. Más cégeknek ugyanis nem ígértek nagyobb nyereséggel kecsegtető különalkut. Azt sem tudhattuk meg, hogy milyen keretből fedezné a kiadásokat a kormány.
***
A kabinet önkényes árcsökkentő intézkedése miatt azért alakulhat ki egyes szerekből hiány, mert ha a külföldön is forgalmazott orvosság ára nálunk egy úgynevezett nemzetközi szint alá esik, akkor az adott cégnek kisebb veszteséggel járhat, ha kivonja azt a magyar piacról. Egyébként joggal kérhetné számon rajta például a német társadalombiztosító, hogy ugyanazt a terméket – amit javarészt ő fizet ki a német betegeknek – miért tudja máshol sokkal olcsóbban adni. Kökény Mihály szakminiszter vasárnap annyit mondott az MTV-ben, hogy nem lesz beteg, aki ne jutna hozzá az inzulinjához.
Az MSZP hétvégi országos választmányi ülése után a szocialista parlamenti frakcióban is szóba került a gyógyszerhiány veszélye. A frakció egyes tagjai arra hívták fel a figyelmet: az árbefagyasztás a visszájára is fordulhat, ellátási nehézségek alakulhatnak ki. Hiába az árcsökkentés, ha az emberek nem juthatnak majd hozzá a megszokott gyógyszereikhez – érveltek. Értesüléseink szerint az érintett képviselők az erőpolitika alkalmazása helyett a tárgyalásos megoldás mellett tették le a voksukat. A frakció jelen lévő tagjai végül szimpátiaszavazással támogatták a kormány gyógyszerügyben hozott döntéseit, a képviselőcsoport egészségügyi munkacsoportjának több tagja azonban nemmel szavazott.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók