Már a kormány is inzulinhiánytól tart

Már a kormány is tart attól, hogy a gyógyszerek hatósági jellegű árcsökkentése miatt inzulinhiány alakulhat ki Magyarországon.

2004. 03. 29. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint ennek elkerülése érdekében az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) vezetői tegnap tárgyaltak a legnagyobb hazai inzulinforgalmazóval – ezt többen is megerősítették lapunknak. Úgy tudjuk, hogy az állam a fél évre szükséges mennyiség megvásárlására szerződést kötne a szóban forgó céggel, akár még a gyógyszerárak csökkentéséről szóló rendelet holnaputáni hatálybalépése előtt.
Sem az egészségügyi tárcánál, sem pedig az OEP-nél nem válaszoltak arra, hogy a megállapodást tegnap megkötötték-e, és ha igen, a vásárlás milyen áron történne. Felvetődik, hogy az április elsejétől hatályos, a jelenleginél 15 százalékkal alacsonyabb árnál többet ígért az OEP-tárgyalócsoport, ám megválaszolatlan maradt az a kérdés, hogy ez miként felel meg a gyártóknak egyenlő piaci feltételeket biztosító elvárásnak. Más cégeknek ugyanis nem ígértek nagyobb nyereséggel kecsegtető különalkut. Azt sem tudhattuk meg, hogy milyen keretből fedezné a kiadásokat a kormány.
***
A kabinet önkényes árcsökkentő intézkedése miatt azért alakulhat ki egyes szerekből hiány, mert ha a külföldön is forgalmazott orvosság ára nálunk egy úgynevezett nemzetközi szint alá esik, akkor az adott cégnek kisebb veszteséggel járhat, ha kivonja azt a magyar piacról. Egyébként joggal kérhetné számon rajta például a német társadalombiztosító, hogy ugyanazt a terméket – amit javarészt ő fizet ki a német betegeknek – miért tudja máshol sokkal olcsóbban adni. Kökény Mihály szakminiszter vasárnap annyit mondott az MTV-ben, hogy nem lesz beteg, aki ne jutna hozzá az inzulinjához.
Az MSZP hétvégi országos választmányi ülése után a szocialista parlamenti frakcióban is szóba került a gyógyszerhiány veszélye. A frakció egyes tagjai arra hívták fel a figyelmet: az árbefagyasztás a visszájára is fordulhat, ellátási nehézségek alakulhatnak ki. Hiába az árcsökkentés, ha az emberek nem juthatnak majd hozzá a megszokott gyógyszereikhez – érveltek. Értesüléseink szerint az érintett képviselők az erőpolitika alkalmazása helyett a tárgyalásos megoldás mellett tették le a voksukat. A frakció jelen lévő tagjai végül szimpátiaszavazással támogatták a kormány gyógyszerügyben hozott döntéseit, a képviselőcsoport egészségügyi munkacsoportjának több tagja azonban nemmel szavazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.