Menesztik Kökényt?

Bár a kormányszóvivő határozottan cáfolta, forrásaink szerint távozásra kényszerülhet Kökény Mihály egészségügyi miniszter az egyre terebélyesedő, mára valósággal kezelhetetlenné vált gyógyszerbotrány miatt. Tegnap a gyógyszergyártók, a nagykereskedők és a patikusok is bejelentették: az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordulnak a kormány önkényes árcsökkentő intézkedése miatt. A piaci szereplők egyöntetűen állítják: ellátási zavarokra lehet számítani a döntés következtében.

2004. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének elnöke úgy érvelt: alkotmányellenes a kormány ilyen mértékű beavatkozása a gazdasági folyamatokba, mert nincs olyan rendkívüli helyzet, amely lehetőséget adna a szigorú intézkedésre. – Arról van szó, hogy a szükségesnél jóval kevesebb pénzt szán a kabinet a gyógyszerek ártámogatására – tette hozzá tegnapi sajtótájékoztatóján. Szabó Ferenc szerint a nagykereskedők várhatóan ritkábban szállítanak majd a patikáknak, ami azt jelenti, hogy gyakoribb lesz az egy-két napos gyógyszertári „betegelőjegyzés”.
*
Folytatás az 1. oldalról >
Az Ab-hoz fordul az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete is. Székely Krisztina, a szervezet elnöke előrevetítette, hogy a gyártók kevesebb gyógyszeradományt juttatnak majd a kórházaknak és a karitatív szervezeteknek.
Szintén az alkotmánybíráktól vár jogorvoslatot a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz). Ezen túlmenően több tagvállalatuk pertársaságot alakít, s a bírósághoz fordul, mert szerintük a kormány szerződést szegett, nem tartotta be a gyártóknak az Orbán-kabinettel kötött megállapodását. Tavaly ugyanis Csehák Judit, akkori egészségügyi miniszter írásos ígéretet tett arra, hogy hasonló lépést idén nem tesznek. Mégis megtették – mutatott rá Fekete Tibor, a Magyosz szóvivője. Az ügyben megkeresik a Gazdasági Versenyhivatalt és az Igazságügyi Minisztériumot is. Hangsúlyozta: becslésük szerint az intézkedéssel 150 orvosság forgalmazása válik bizonytalanná.
Valószínűleg a taláros testülethez fordul a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) is, erről ma dönt az elnökség – mondta Hávelné Szatmári Katalin, a köztestület elnöke. A patikusok szerint is zavarok várhatók a gyógyszerellátásban, s ezáltal sérülnek a betegek alkotmányos jogai. Alkotmányellenesnek és a szociális piacgazdaság elveivel ellentétesnek tartják, hogy az állam a gyógyszerpiac szereplői, a gyártók, nagykereskedők és gyógyszertárak vagyonával kívánja az Egészségbiztosítási Alap hiányát pótolni.
Tóth Judit, az egészségügyi tárca szóvivője úgy reagált minderre: tisztában vannak azzal, hogy az árcsökkentésről szóló döntés sérti a piac üzleti érdekeit, de a kormány elsősorban a betegekre volt tekintettel. Hozzátette: a lakosság már a patikákban és a minisztérium honlapjáról is megtudhatja, mely gyógyszerek ára csökken áprilistól.
Selmeczi Gabriella (Fidesz) viszont kijelentette: a mostani árcsökkentés csak szemfényvesztés, csekély mértékű ahhoz képest, hogy mennyivel drágultak egyes medicinák az év elején, amikor a kormány csökkentette a tb-támogatásukat. Példaként említette, hogy az antideprenszánsok között van olyan gyógyszer, amelynek ára januárban 275 százalékkal emelkedett, 615 forintról, 2700-ra, és a most jelzett 15 százalékos csökkentés után is 2311 forintba fog kerülni.




Viharfelhők Kökény feje fölött
Semmilyen formában nem vetődött fel Kökény Mihály távozása a kormányból – jelentette ki tegnap a kormányszóvivő. – Az egészségügyi miniszter teljes mértékben élvezi a miniszterelnök bizalmát – hangsúlyozta Gál J. Zoltán. Találgatásnak nevezte és határozottan cáfolta a Magyar Hírlapban a tárcavezető menesztéséről szóló szerdán megjelent híreket. Lapunk ugyanakkor arról értesült, hogy kormányzati és politikai körökben továbbra is napirenden van Kökény esetleges menesztése. „Vezéráldozat” meghozatalára kényszerülhet a kormány például akkor, ha nem sikerül a gyógyszerárakat a maximum féléves árcsökkentő intézkedés után is alacsonyan tartani, hiszen egy ilyen, a lakosság számára kedvezőtlen változást igen nehéz megmagyarázni, főleg, miután Kökény Mihály több fórumon is megígérte: az idén nem lesz drágulás.
Minisztercserét indokolhat az is, ha a „háborgó” gyógyszerpiaci szereplőket, elsősorban a gyártókat nem sikerül a miniszternek tárgyalóasztalhoz ültetnie. Márpedig ezt valakinek meg kell tennie, egyébként jövőre ugyanezzel a problémával kellene szembenéznie a kormánynak. Draskovics Tibor pénzügyminiszter is kiállt a minap amellett, hogy olyan átgondolt, hosszú távú intézkedéseket kell kidolgozni a következő fél év alatt, amelyekkel megállítható a gyógyszerek állami támogatására fordított összeg rohamos emelkedése. Nem áll ki a szocialista frakció sem Kökény Mihály mellett. Ezt mutatja, hogy tegnap az Országgyűlés egészségügyi bizottsága egyhangúlag, a szocialista képviselőkkel együtt utasította el azt a javaslatot, hogy a tb által támogatott gyógyszereket sorolják hatósági árszabályozás alá (ezzel lehetett volna elérni, hogy az árak hat hónap után se emelkedjenek). Szintén egyhangú szavazással utasították el a tegnapi bizottsági ülésen a képviselők azt a javaslatot, hogy ugyanazt a gyógyszert eltérő áron vásárolhassuk meg a patikákban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.