Szabó Ferenc, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének elnöke úgy érvelt: alkotmányellenes a kormány ilyen mértékű beavatkozása a gazdasági folyamatokba, mert nincs olyan rendkívüli helyzet, amely lehetőséget adna a szigorú intézkedésre. – Arról van szó, hogy a szükségesnél jóval kevesebb pénzt szán a kabinet a gyógyszerek ártámogatására – tette hozzá tegnapi sajtótájékoztatóján. Szabó Ferenc szerint a nagykereskedők várhatóan ritkábban szállítanak majd a patikáknak, ami azt jelenti, hogy gyakoribb lesz az egy-két napos gyógyszertári „betegelőjegyzés”.
*
Folytatás az 1. oldalról >
Az Ab-hoz fordul az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete is. Székely Krisztina, a szervezet elnöke előrevetítette, hogy a gyártók kevesebb gyógyszeradományt juttatnak majd a kórházaknak és a karitatív szervezeteknek.
Szintén az alkotmánybíráktól vár jogorvoslatot a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz). Ezen túlmenően több tagvállalatuk pertársaságot alakít, s a bírósághoz fordul, mert szerintük a kormány szerződést szegett, nem tartotta be a gyártóknak az Orbán-kabinettel kötött megállapodását. Tavaly ugyanis Csehák Judit, akkori egészségügyi miniszter írásos ígéretet tett arra, hogy hasonló lépést idén nem tesznek. Mégis megtették – mutatott rá Fekete Tibor, a Magyosz szóvivője. Az ügyben megkeresik a Gazdasági Versenyhivatalt és az Igazságügyi Minisztériumot is. Hangsúlyozta: becslésük szerint az intézkedéssel 150 orvosság forgalmazása válik bizonytalanná.
Valószínűleg a taláros testülethez fordul a Magyar Gyógyszerészkamara (MGYK) is, erről ma dönt az elnökség – mondta Hávelné Szatmári Katalin, a köztestület elnöke. A patikusok szerint is zavarok várhatók a gyógyszerellátásban, s ezáltal sérülnek a betegek alkotmányos jogai. Alkotmányellenesnek és a szociális piacgazdaság elveivel ellentétesnek tartják, hogy az állam a gyógyszerpiac szereplői, a gyártók, nagykereskedők és gyógyszertárak vagyonával kívánja az Egészségbiztosítási Alap hiányát pótolni.
Tóth Judit, az egészségügyi tárca szóvivője úgy reagált minderre: tisztában vannak azzal, hogy az árcsökkentésről szóló döntés sérti a piac üzleti érdekeit, de a kormány elsősorban a betegekre volt tekintettel. Hozzátette: a lakosság már a patikákban és a minisztérium honlapjáról is megtudhatja, mely gyógyszerek ára csökken áprilistól.
Selmeczi Gabriella (Fidesz) viszont kijelentette: a mostani árcsökkentés csak szemfényvesztés, csekély mértékű ahhoz képest, hogy mennyivel drágultak egyes medicinák az év elején, amikor a kormány csökkentette a tb-támogatásukat. Példaként említette, hogy az antideprenszánsok között van olyan gyógyszer, amelynek ára januárban 275 százalékkal emelkedett, 615 forintról, 2700-ra, és a most jelzett 15 százalékos csökkentés után is 2311 forintba fog kerülni.
Viharfelhők Kökény feje fölött
Semmilyen formában nem vetődött fel Kökény Mihály távozása a kormányból – jelentette ki tegnap a kormányszóvivő. – Az egészségügyi miniszter teljes mértékben élvezi a miniszterelnök bizalmát – hangsúlyozta Gál J. Zoltán. Találgatásnak nevezte és határozottan cáfolta a Magyar Hírlapban a tárcavezető menesztéséről szóló szerdán megjelent híreket. Lapunk ugyanakkor arról értesült, hogy kormányzati és politikai körökben továbbra is napirenden van Kökény esetleges menesztése. „Vezéráldozat” meghozatalára kényszerülhet a kormány például akkor, ha nem sikerül a gyógyszerárakat a maximum féléves árcsökkentő intézkedés után is alacsonyan tartani, hiszen egy ilyen, a lakosság számára kedvezőtlen változást igen nehéz megmagyarázni, főleg, miután Kökény Mihály több fórumon is megígérte: az idén nem lesz drágulás.
Minisztercserét indokolhat az is, ha a „háborgó” gyógyszerpiaci szereplőket, elsősorban a gyártókat nem sikerül a miniszternek tárgyalóasztalhoz ültetnie. Márpedig ezt valakinek meg kell tennie, egyébként jövőre ugyanezzel a problémával kellene szembenéznie a kormánynak. Draskovics Tibor pénzügyminiszter is kiállt a minap amellett, hogy olyan átgondolt, hosszú távú intézkedéseket kell kidolgozni a következő fél év alatt, amelyekkel megállítható a gyógyszerek állami támogatására fordított összeg rohamos emelkedése. Nem áll ki a szocialista frakció sem Kökény Mihály mellett. Ezt mutatja, hogy tegnap az Országgyűlés egészségügyi bizottsága egyhangúlag, a szocialista képviselőkkel együtt utasította el azt a javaslatot, hogy a tb által támogatott gyógyszereket sorolják hatósági árszabályozás alá (ezzel lehetett volna elérni, hogy az árak hat hónap után se emelkedjenek). Szintén egyhangú szavazással utasították el a tegnapi bizottsági ülésen a képviselők azt a javaslatot, hogy ugyanazt a gyógyszert eltérő áron vásárolhassuk meg a patikákban.