Pallós László háziorvos figyelt fel az egymás mellett élő családoknál jelentkező, szokatlan esetekre, ezért az utóbbi tíz évre viszszamenőleg átnézte az orvosi adatokat. Kiderült, hogy az Ady Endre utca körülbelül százméteres szakaszán lévő tizenegy házból mindöszsze két olyan van, ahol még senki nem betegedett meg rákban, a másik kilenc házban pedig összesen tíz embernél diagnosztizálták a betegség valamely formáját.
Ezeknél a családoknál a rák szinte valamennyi formája megtalálható, az ott élők közül sokan már meghaltak. Összességében viszont nem haladja meg a rákos megbetegedések aránya a településen az országos átlagot – derül ki a háziorvos összegzéséből. Az viszont mindenképp különös, hogy ilyen kicsi, jól körülzárt helyen ennyi megbetegedés történt.
A háziorvos jelezte mindezt a polgármesternek, Sándor Tibornak, akivel később közösen a megyei Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálathoz (ÁNTSZ) fordult. Az ügy tisztázása érdekében átfogó, minden részletre kiterjedő vizsgálatot kezdeményeztek. Remélik, kiderül, van-e összefüggés a megbetegedések és aközött, hogy a közelben uránbánya működött. Az említett Ady Endre utcai házak alatt egyébként alig ötven méter mélyen haladt az a vágat, ahonnan az uránércet a felszínre hozták.
Az ÁNTSZ azonnali kérdőíves vizsgálatot indít. Vastag betűs felhívást jelentettek meg Kővágószőlős helyi lapjának legutóbbi számában. Ebben közlik a falu összes lakosára kiterjedő vizsgálat tényét, amelyen a lakáskörülményekre, az építési módszerekre, az életmódra és a családban előforduló betegségekre kérdeznek rá. Antal Ilona megyei tiszti főorvos szerint korábban már voltak olyan vizsgálatok, amelyek a település háttérsugárzási adatait mérték, de a betegségekkel semmi összefüggést nem találtak.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók