Várhatóan április végére készül el az Egészségügyi Minisztérium a sürgősségi betegellátás átalakításáról szóló kormány-előterjesztéssel. A szaktárca többszintű sürgősségi ellátást képzel el. Az első szinten egy diszpécserszolgálat működne, ahol telefonon és interneten érdeklődhetnének a mentőre nem szoruló betegek, hogy hol és mikor kaphatnak legközelebb megfelelő ellátást. Ha a szakképzett diszpécser úgy ítéli meg, hogy mégis mentőre van szükség, a hívót azonnal továbbítja a mentőszolgálatnak – tájékoztatta lapunkat Rácz Jenő, az Egészségügyi Minisztérium helyettes államtitkára.
A második szinten az alapellátási, azaz a háziorvosi ügyelet működne. Ezen a téren jelenleg rendezetlen viszonyok uralkodnak. Az átszervezéssel az alapellátási ügyeleteket is összevonnák, központokba szerveznék. Így egy-egy orvos ritkábban ügyelne, s az adott napon a háziorvosok közül csak neki kellene rendelkezésre állnia.
*
Az elképzelés megvalósulásával 20–25 ezer emberre, 5–10 településre jutna egy ügyeletes orvos, akinek akár 25 kilométert is meg kellene tennie ahhoz, hogy eljusson a beteghez. A következő ellátási szinten a kórházi ügyelet található, amit szintén átszerveznek. Az alapkoncepció szerint ugyan jóval kevesebb helyen, de kizárólag jól felszerelt intézményekben látnák el a sürgős eseteket.
Rácz Jenő szerint megyénként általában egy, a fővárosban pedig 4-6 kórházat jelölnének ki, ahol a Vészhelyzet című amerikai filmsorozatban látható sürgősségi osztályokat hoznának létre. Itt főként traumatológusok, intenzívorvosok vagy sürgősségi szakorvosok fogadnák a betegeket, s csak abban az esetben riasztanának szakorvost, például szemészt vagy urológust, ha maguk nem tudnak megfelelő ellátást biztosítani. A helyettes államtitkár szerint ezzel megszűnhetne az osztályokon működő klasszikus ügyelet, amellyel az orvosok több pihenőidőhöz jutnának. Úgy tudjuk azonban, hogy a tárcánál folytatott szakmai egyeztetéseken többek véleménye is az volt, hogy nem lehet az osztályokat ügyeletes orvos nélkül hagyni. Nehéz lenne megszervezni ugyanis, hogy a sürgős esetekhez a legrövidebb idő alatt szakember érkezzen otthonról, miközben a beteg ellátásánál minden perc értékes lehet. A speciális sürgősségi ellátásra szorulókat – például égési sérülteket – kijelölt centrumokba irányítanák.
Brutális pusztítás - lángokban Jákob Zoltán raktára, a füst mindent beborít - fotók