Változhatnak a gyógyszerárak

Ma késő este kiderül, hogy április 1-jétől mely gyógyszergyártók termékeiért kell kevesebbet fizetni a patikákban annak következtében, hogy a kormány „önkényesen”, az ártörvényre hivatkozva csökkenti egyes készítmények árát.

2004. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány egy hete ultimátumot adott a gyógyszergyártóknak: szerződésben vállalják, hogy a társadalombiztosító által támogatott készítményeik eladásából befolyt összegnek a 15 százalékát „önként” befizetik az egészségbiztosítónak, vagy ha erre nem hajlandók, a kormány a jelenleginél 15 százalékkal alacsonyabb szinten befagyasztja a gyártó összes készítményének árát, a tb által nem támogatottakét is. Ez utóbbi intézkedés azt eredményezi, hogy a betegek térítési díja jelentősen csökken, ám ez az államnak egyetlen fillér pluszkiadásába sem kerül, hiszen a költségeket a gyártókra hárították.
Múlt héten pénteken lejárt az a határidő, amíg a több mint 150 gyártónak nyilatkoznia kellett volna arról, hogy melyik lehetőséget választja. Csak mintegy ötven cég válaszolt, de ezek közül sem mindegyik fogadta el feltétel nélkül az „önkéntes” befizetést. Kökény Mihály egészségügyi miniszter kedd estig adott határidőt a cégeknek, amíg aláírhatják a szerződéseket. Ha ezt nem teszik meg, jön a termelőiár-csökkentés. Ez nem azonos a hatósági ár bevezetésével.
Az csak a szerződések aláírását követően derül ki, hogy hány gyógyszernek csökken az ára. Azt sem az egészségügyi tárcánál, sem pedig az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál nem tudták tegnap megmondani, hogy a térítési díj csökkentése vajon azt jelenti-e, hogy minden termékért egységesen 15 százalékkal kell kevesebbet fizetniük a betegeknek, vagy aszerint változhat ez a mérték, hogy az adott szer tb-támogatása milyen jellegű. Az is kérdéses, hogy az árbefagyasztás mennyi ideig tart majd.
A gyógyszerpiaci folyamatokba való radikális beavatkozásra a kormány szerint azért van szükség, mert a gyógyszerek ártámogatására szánt idei 239 milliárd forintos keret kevésnek bizonyul. A gyártók szerint viszont a kasszát a kormány tudatosan alultervezte, és most nem hajlandó sem többletforrást biztosítani, sem azokat a szakmai intézkedéseket meghozni, amellyel hosszú távon garantálható a kiszámíthatóság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.