Közvetlenül április elseje, azaz a gyógyszerárak 15 százalékos kormányzati csökkentése előtt több hónapra elegendő inzulint vásárolt az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézet a Novo Nordisk nevű forgalmazótól – ismerte el Rácz Jenő, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára. Úgy fogalmazott, a beavatkozást akkor kellett elvégezni, amikor szükség volt rá.
Hangsúlyozta: számoltak azzal, hogy a kormány árcsökkentő intézkedése következtében hiány várható egyes gyógyszerekből. Ha a probléma nem érint tömegeket és a hiánycikké váló szer más orvossággal helyettesíthető, akkor nincs gond. Az inzulin azonban különleges termék, amelynek a szóban forgó fajtáját körülbelül ötvenezren használják – szögezte le. Többségüket csak kórházban lehetne átállítani egy másik gyógyszerre – aminek hatalmas költsége lenne –, sokan azonban így sem tudnának áttérni más készítményre. Ezzel a lépéssel a dán Novo Nordisk piaci előnyhöz jutott, hiszen más cégek komoly veszteséget szenvednek el azzal, hogy az elkövetkező hónapokban csak csökkentett áron adhatják el termékeit. Arra a kérdésre, hogy nem etikátlan-e egyetlen céget ily módon piaci előnyhöz juttatni, Rácz Jenő úgy felelt: az államnak kötelessége garantálni a betegek biztonságos ellátását. Ha ehhez szükséges, akkor különleges beavatkozást is megtehet. Hangsúlyozta: más, életmentő készítményeknél nem várható hasonló lépés. Ha ugyanis hiány keletkezne, akkor a kormányzatnak számos lehetősége lenne a probléma megoldására.
Nem lesz inzulinhiány – szögezte le Révész Bendegúz, az EKI főigazgatója. Mint mondta: folyamatosan több száz létfontosságú medicinát tartanak készletben. Eddig ezeket nem adhatták tovább a patikáknak, de erre a közelmúltban ígéretet kaptak.
A Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetsége és az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete tiltakozott a kormányzat diszkriminatív lépése ellen. Azt tudakolják, hogy az inzulin megvásárlása milyen körülmények között történt, hiszen az elmúlt napokban a többi gyártóval való tárgyalástól elzárkóztak. Kérdésesnek tartják azt is, hogy miként kerülhetett sor közbeszerzés nélkül a gyógyszervásárlásra. Ezek szerint vannak olyan erőteljes lobbicsoportok, amelyek megfenyegethetik a kormányt – vélte Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke.
Hiány hormonszerekből
Több kórház is jelezte, hogy nincs elegendő mennyiség a főként gyermekeknek adott, növekedési hormont tartalmazó gyógyszerekből – értesült lapunk. Vannak olyan betegek, akik így nem juthattak hozzá szükséges orvosságukhoz.
Megkeresésünkre Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője elmondta: tudnak a problémáról, amelynek semmi köze sincs a gyógyszerek árcsökkentéséhez. Hozzátette: a szóban forgó négy orvosság beszerzését külön keretből fedezi az egészségbiztosító. Felírásukat szigorúan szabályozzák, csak a kijelölt centrumok jogosultak ezeknek a nagyon drága, patikában nem kapható szereknek a rendelésére. Hozzátette: április 30-ig szerződésük van egy nagykereskedővel a folyamatos szállításra. A hiányt az okozhatta, hogy az orvosok az előre tervezett mennyiségnél többet használtak fel. Bartucz Attila leszögezte: megtették a szükséges lépést, hogy a továbbiakban a gyógyszerből folyamatos legyen az ellátás. Az OEP költségvetési átcsoportosítást is kezdeményezett, mert a nagyon súlyos betegségekre adott, úgynevezett különkeretes gyógyszerekre 2004-re elkülönített 15 milliárd forint nem lesz elegendő az év végéig.