Kínzó ruandai emlékek

Mindnyájunk közös csődje, hogy megtörténhetett 1994-ben a ruandai népirtás – mondta Kofi Annan ENSZ-főtitkár tegnap, a nyolcszázezer áldozatot követelő, tíz évvel ezelőtti tömegmészárlás kezdetének tizedik évfordulóján. Annan akciótervet terjesztett elő a hasonló bűntettek megakadályozására. A Biztonsági Tanács és az ENSZ közgyűlése együttes ülésen emlékezett meg az áldozatokról.

György Zsombor
2004. 04. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokaknak a remény éve az 1994-es esztendő, csakhogy miközben Dél-Afrikában megtarthatták a Nelson Mandela diadalát hozó első szabad választásokat, vagy éppen három évtized múltán Észak-Írországban tűzszünetet hirdetett az IRA, a világ rejtettebb zugaiban még mindig emberek százezreinek életét követelték a féktelen etnikai villongások.
Pontosan tíz év telt el azóta, hogy 1994 áprilisában lelőtték a hutu származású ruandai elnök, Juvenal Habyrimana repülőgépét, s az afrikai országban elszabadult a pokol. A hutuk és tuszik közti feszültség akkor már hosszú évek óta fenyegetett háborúval, 1994-ben viszont alig telt el száz nap, s a boszszúval tüzelt vérengzések máris mintegy nyolcszázezer áldozatot követeltek. A Párizs által is támogatott hutukat a tömegtájékoztatás segítségével biztatták a tuszik elpusztítására, a nemzetközi szervezetek pedig csak ijedten s tétlenül szemlélték az eseményeket. Az ENSZ jobbnak látta, ha kivonul, a még életben maradt tuszik és a mérsékelt hutuk pedig nem is tehettek mást, mint hogy elmeneküljenek. Később aztán az Ugandába szökött, s onnan visszaszivárgó Ruandai Hazafias Front (FPR) vette kezébe az irányítást, a tanzániai Arushában pedig felállt egy vizsgálóbizottság, melynek százharmincezer vádlott ügyéről kellett döntenie. A tettesek felelősségre vonása azonban azóta is vontatottan halad, a túlzsúfolt börtönökben mintegy nyolcvanezer gyanúsított vár perére. Az ENSZ ruandai nemzetközi törvényszékének elfogatóparancsára 66 embert tartóztattak le, de a testület tíz év alatt mindössze 18 ítéletet hozott. A népirtás hátterének vizsgálata során egyre világosabbá vált, hogy a mészárlást jó előre, pontosan megtervezték. Egy későbbi ENSZ-tanulmány utólag persze elítélte a nagyvilág tétlenségét, mindez azonban kevés vigaszt jelentett a megsebzett térségnek.
A tízéves évfordulón tartott megemlékezéseken Belgium kivételével egyetlen nyugati ország vezetője sem jelent meg.
***
Nemzeti gyászhét.
A ruandai fővárosban, Kigaliban a Gisozi-dombon emelt emlékművet a népirtás tizedik évfordulójának közeledtével valóságos múzeummá alakították át, amely bemutatja a vérontás okait és következményeit. A napokban egyhetes nemzeti gyásszal emlékeznek meg Ruandában a szörnyű eseményről. A hivatalos ünnepsorozat csúcspontjaként tegnap számos új emlékművet is avattak és nagygyűlést tartottak. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.