Jelenleg 560 ezer közgyógyigazolványt tartanak nyilván, ezek tulajdonosai korlátlan menynyiségben juthatnak térítésmenetesen gyógyszerhez. Igaz, csak azok közül az orvosságok közül választhatnak, amelyek szerepelnek az utóbbi években folyamatosan szűkülő közgyógylistán. A medicinák árát az egészségbiztosító, illetve a központi költségvetés fizeti helyettük.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adatai szerint sok közgyógyigazolványos rengeteg közpénzért – éves szinten akár több mint egymillió forintért – vált ki gyógyszereket (az összeg egy része egyébként is járna nekik tb-támogatásként). Az egészségbiztosító szerint közülük sokan nem is betegek. Erre utal szerintük, hogy másfajta gyógyszert nem szednek. Márpedig egy valóban beteg embernek általában nem elegendő a közgyógylistán szereplő gyógyszer. Feltételezések szerint egyesek eladják az orvosságokat, mások hamis igazolványt használnak, s akad, aki halott hozzátartozójának dokumentumát alkalmazza.
Tavaly még azt tervezte az egészségügyi minisztérium, hogy egyéni pénzkeretet határoznak meg a közgyógyellátottaknak, akik csak a meghatározott összeg erejéig lesznek jogosultak ingyen gyógyszerre, gyógyászati segédeszközre és gyógyfürdő-szolgáltatásra.
– Csúszás van ugyan, de az átalakítás terve nem került le a napirendről – szögezte le Szabó Sándorné, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium helyettes államtitkára. Több alternatíva is létezik, de ezekről nem kívánt nyilatkozni.
Míg 2000-ben 21,7 milliárdot, addig 2003-ban már 32,1 milliárdot fordítottak közgyógyellátásra.
Apáti Bence: Magyar Péter 25 milliós kérdése - kép