GKI: idén nő a munkanélküliség

Az év során stagnálnak a reálkeresetek, s a vártnál magasabb lesz a pénzromlás üteme – derül ki a GKI Gazdaságkutató Rt. legfrissebb összefoglalójából. A jelentés szerint a tavalyihoz képest nő a munkanélküliség.

2004. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedvezőtlen makrogazdasági mutatókról számol be a GKI Gazdaságkutató Rt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült legfrissebb előrejelzése. A jelentés szerint az év egészére vonatkozóan a kormány által megadottnál lényegesen magasabb, 6,7 százalékos infláció várható. A tavaly óta felgyorsult pénzromlás eredményeként idén mindössze 0,4 százalékos reálbér- emelkedést tart valószínűnek az előrejelzés. A költségvetési területen dolgozóknál a reálkeresetek csökkenése sem zárható ki, mivel az egy évvel korábbihoz képest a közszférában csupán 6,1 százalékos volt a reálbér növekedésének üteme. A tavalyi 5,5 százalékos munkanélküliségi rátával szemben a gazdaságkutató cég növekvő, 5,9 százalékos arányt prognosztizál az idei év végére. A jelentés megállapítja, hogy az ipari termelés immár háromnegyed éve tíz százalék körüli ütemben nő, ám ennek hátterében kizárólag az export látványos emelkedése áll. Az építőipari termelés bővülése májusban megtorpant, és alig volt magasabb a tavalyinál.
Az előrejelzés szerint a tavalyihoz képest idén tovább nő a külkereskedelmi mérleg hiánya, amely év végére így eléri a 4,6 milliárd eurót. Nem várható javulás a folyó fizetési mérleg deficitjében sem: a kormány által előre jelzett ötmilliárd eurós hiány helyett a deficit idén 6,5 milliárd euró lesz.
Mivel az év eleje óta a forint öt százalékkal erősödött, ezért a gazdaságkutató cég elemzői az idei év második fél évére – a jegybanki alapkamat mérséklésének függvényében – a kamatok lassú csökkenését valószínűsítik.



Németország Erősödhet. A német gazdaság növekedési üteme három százalék lehet középtávon – jelentette ki a német gyáriparosok szövetségének (BDI) elnöke a Bild am Sonntagban. Michael Rogowski szerint a kilátások javulása a kormány reformintézkedéseinek, az export növekedésének és a kedvezőbb üzleti klímának tulajdonítható. „Egyre több olyan elemzés lát napvilágot, amelyek felfelé, két százalék körüli szintre módosítják a Németországban idén várható gazdasági növekedés ütemét” – mondta Rogowski. Hozzátette: ez jó alapot teremt arra, hogy rövid távon három százalékra gyorsuljon a növekedés. A BDI nemrégiben azt jósolta, hogy a hazai össztermék 1,7 százalékkal gyarapszik az idén, a legerőteljesebben 2000 óta, s az export bővülésének köszönhetően jövőre ennél nagyobb ütemi növekedés várható. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.