Goethe szobája

–
2004. 10. 30. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Örültünk, hogy a Magazin jóvoltából nyilvánosságra került a Magyar Tudományos Akadémia Vörösmarty-szobájának nem éppen szívderítő története. Örömünk azonban nem volt teljes, mert a cikkben a szép bevezetés után nem az 1950-ben bezárt Vörösmarty-szoba helyreállításának tervéről esik szó. Marosi Ernő, az MTA alelnöke nyilatkozatából megtudhattuk, a korabeli szakértelem – amelyet elsősorban politikai szempontok vezéreltek – nem tartotta fontosnak a dokumentálást. Az MTA művészeti gyűjteményében látható néhány Vörösmarty-emlék, ennél többre ma az Akadémia nem vállalkozhat. Épülete megtelt, emlékszobányi hely senkinek, még a Szózat szerzőjének sem jut benne.
Első olvasás után joggal juthatunk arra a következtetésre, hogy ilyen körülmények között valójában lehetetlennek látszik újra berendezni az akadémiai emlékszobát. Ezt a véleményt erősíti az is, hogy a Magyar Nemzet augusztus 28-i mellékletében Monok István főigazgató az Országos Széchényi Könyvtár helyzetéről szóló interjúban arról nyilatkozott: a költő hagyatékát a nemzeti könyvtár őrzi, A vén cigány kézirata pedig egy aukción tizennégymillió forintért kelt el, s egy mezőgazdasági vállalkozóhoz került, nem a könyvtárhoz, mert ez nem tudott ekkora összeget előteremteni. A fentiek ellenére a család véleménye változatlanul az, hogy az Akadémián és egyes szervezeteinél lévő Vörösmarty-emlékekből igenis ki lehet állítani egy Vörösmarty-szobát, csak az emlékeket össze kell gyűjteni.
Az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatójától megtudtuk, hogy az OSZK is őriz Vörösmarty-kéziratokat, írásos emlékeket, ezek azonban más személyek hagyatékából származnak, nem a családtól. De hogyan kerülhetett Vörösmarty híres verse aukcióra? Véleményünk szerint ezt még tisztázni kell. Nincs teljes képünk a Vörösmarty-emlékek jelenlegi helyzetéről, állapotáról, de irodalmi leírások és személyes tájékozódás alapján a következőkről számolhatunk be röviden. Az 1928. évi Irodalomtörténetben Brisits Frigyes részletesen felsorolja a család által az Akadémiának átadott tárgyi és írásos emlékeket, amelyeket a Vörösmarty-szobában helyeztek el. Amikor 1950-ben megszüntették a Vörösmarty-szobát, az egységes gyűjteményt szétosztották az Akadémia, illetve egyes intézményei között, később a Petőfi Irodalmi Múzeumnak adtak át tárgyi emlékeket a kápolnásnyéki Vörösmarty-múzeum kiállításához. A Vörösmarty Mihálytól származó írásos emlékek a második világháborúban megmaradtak, csak a bútorok egy része pusztult el, erről számol be az 1977. évi Vörösmarty kritikai kiadás.
Nem tudjuk elfogadni azt a kijelentést, hogy a tárgyak útja követhetetlen. Az MTA könyvtárában a Vörösmarty-hagyaték írásos emlékei nyilvántartás alapján jelzetszámokkal rendelkeznek, míg a tárgyi emlékeket külön jegyzéken tartják nyilván. A Petőfi Irodalmi Múzeum pedig 1953-ban vette át a kápolnásnyéki kiállításhoz kijelölt tárgyi emlékeket, amelyek jelzetszámai is ismertek. Több relikviát adtak át, mint amennyiről a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa említést tett.
Azt a megállapítást is furcsának találjuk, hogy az Akadémián nincs hely egy Vörösmarty-szoba kialakításához. Nem vonjuk kétségbe Goethe nagyságát, ám számunkra Vörösmarty fontosabb. Jelenleg a Vörösmarty-kéziratokból szerény kiállítás látható az Akadémia művészeti gyűjteményében, ugyanakkor ugyanott külön Goethe-szoba található. Tehát Goethe számára van hely a Magyar Tudományos Akadémián, Vörösmarty számára nincs?! Az 1920-as években az Akadémia minden osztálya egységesen nagy lelkesedéssel támogatta a Vörösmarty-szoba létesítését. Tapasztalataink szerint az Akadémián ma is többen egyetértenek a Vörösmarty-szoba helyreállításával, ám elnöki döntésre várnak. Volt, akinek a szeme előtt a Szózat és fordításainak kiállítása lebegett, vagy lelkesen egyetértett azzal, hogy az emlékszoba a Vörösmarty-kultuszt ápolók rendszeres találkozóhelye, az irodalomtanítás szempontjából is értékes hely legyen. Álláspontunk továbbra is az, hogy elődeink akaratát tiszteletben tartva a Vörösmarty-szoba helyreállítása feltétlenül kívánatos, a válogatott anyagot a nagyközönség számára láthatóvá kell tenni. Családunk azzal a feltétellel adta át a nemzet nagy költője után maradt tárgyi emlékeket a Magyar Tudományos Akadémiának, hogy külön szobában helyezzék el őket. Az MTA átvette a felbecsülhetetlen értékű hagyatékot, elfogadva a család által szabott feltételeket. Méltó megemlékezés volna, ha jövőre, a hatalmas életművet ránk hagyó nagy költő halálának 150. évfordulóján újra megnyitnák a Vörösmarty-szobát.
Vörösmarty Dénes
ny. okl. mérnök

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.