Tavaly ősszel Chirac francia köztársasági elnök és Schröder német kancellár egybehangzóan kijelentette Kínában tett látogatásakor, hogy az Európai Unió feloldaná az 1989-ben a Tienanmen téri vérengzés miatt elrendelt fegyverszállítási embargót. Az unió és Kína vezetői hamarosan, a december első napjaiban tartandó EU–Kína-csúcstalálkozón határoznak a fegyverembargó sorsáról.
Kína magától értetődően a korlátozó intézkedések minél hamarabbi visszavonását szorgalmazza. A fegyverembargóról egyhangú döntés született, és feloldásához ugyancsak egyhangú elhatározás szükséges. A francia és a német állam, valamint az Amerika-barát kormányok hiába tartják anakronizmusnak az embargót, Washington várható ellenzése miatt nem elképzelhető, hogy napirendre tűzik a kérdést az Európa Tanácsban. Ugyancsak a kérdés elnapolása mellett szól az az érv is, hogy az újonnan csatlakozott kelet-közép-európai államok nem akarják maguk ellen fordítani az USA-t, hiába kecsegtet nagy haszonnal a feloldás rövid távon.
A feloldás mellett szól az a tény is, hogy az amerikai politikusok ódzkodnak az európai fegyverek vásárlásától, sőt nem akarják megosztani fegyvereik technológiáját európai szövetségeseikkel, ezért ebből a szempontból nagyon valószínűtlen, hogy Európa figyelembe veszi az USA érdekeit.

Orbán Viktor: Ha megvalósulna az ukránok terve, akkor az áramszámlája mindenkinek a duplájára növekedne