Gazda László (MSZP), a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke szeptember végén egy szerződéstervezetet nyújtott be az illetékes bizottságokhoz, amely szerint a közgyűlés százszázalékos tulajdonában álló Kölcsey Televízió Műsorszolgáltató Kht. 49 százalékos üzletrészét egy magántársaság, a System-Média Rt. megvásárolja, mégpedig úgy, hogy a kht. ötmillió forintos törzstőkéjét 4,9 millió forinttal megemelik, amit a vevő fizet ki. A szerződés aláírásával a System-Média kisebbségi tulajdonosként a műsorpolitikán kívül minden más területen döntő befolyást szerezhet a határon túl is fogható regionális televízióban, mivel a lapunk birtokába jutott szerződéstervezet a taggyűlési határozatok elfogadásához a tagok 75 százalékos szótöbbségét írta elő. A dokumentum szerint a vevőnek az alaptőke-emelésen kívül 395,1 millió forintot kell a kht. tőketartalékába befizetnie, de erre egészen 2009. február 15-ig tartó részletfizetési lehetőséget kap.
Közben a közgyűlés is kötelezettséget vállalt volna arra, hogy működési támogatás címén a kht.-nak idén 45 millió forintot, a következő négy és fél évben pedig összesen 202,5 millió forintot folyósít. Ezenkívül a közgyűlés hozzájárult volna további nyíregyházi ingatlanok és a televízió által már régóta használt gépkocsik tulajdonjogának átadásához is.
Ha elfogadják a tervezetet, a televíziós céget továbbra is az az Endrédi Csaba vezetheti, aki a cégbírósági adatok szerint idén április 27. és május 3. között részvényese volt a vevőként fölbukkanó cégnek, ugyanakkor ezt a közgyűlés jogi bizottsága előtt tagadta.
Endrédi néhány napig üzlettársa volt Kapolyi László szocialista országgyűlési képviselőnek, aki április 27. és augusztus 31. között többségi tulajdonosa volt a System-Média Rt.-nek. A milliárdos vagyonáról ismert Kapolyi után a részvények többsége a Cloverbrokk Holding Ingatlanfejlesztő Kft.-hez került, amely egy luxemburgi off-shore cég tulajdona.
A bizottságok ellenzéki tagjai tiltakoztak a rejtélyes hátterű vállalkozás bevonása ellen, azonban a szerződéstervezet mégsem emiatt nem került a közgyűlés elé, hanem egy levél miatt, amely a televízió gazdálkodásában számos jogsértésre (például a számlázási fegyelem áthágására, jogcím nélküli kifizetésekre) hívta fel a képviselő-testület figyelmét. Ezután egy háromfős eseti bizottság alakult, amely november végéig vizsgálja, valóban történtek-e visszaélések a kht.-nál.
Endrédi Csaba, a Kölcsey Televízió ügyvezetője nem kívánt nyilatkozni sem a gazdálkodás körüli állítólagos anomáliákról, sem a System-Médiánál betöltött korábbi szerepéről. A szocialista Gazda László lapunknak kiemelte: nem előterjesztést, csupán egy szerződéstervezetet mutatott be a bizottságoknak. Elmondta: a jövő évi költségvetés tervezete nehéz helyzetbe hozhatja a megyei közgyűlést, ezért vetődött föl a tőkebevonás gondolata. A szerződés garantálná, hogy a kisebbségi tulajdonos nem szólhat bele a műsorpolitikába, így továbbra is jó színvonalú, kiegyensúlyozott adásokat sugároznának – állította a politikus.
Kozma Péter, a megyei közgyűlés fideszes elnöke etikátlannak tartja, hogy nem nyilvános eljárásban akarták kiválasztani a vevőt, amely ráadásul a cégadatok szerint a szocialisták érdekkörébe tartozik. Leszögezte: a tőkebevonás szükségességét a Fidesz is elismeri, de azt nem ilyen botrányosan kellene végrehajtani.

Kiderült, mi lehetett Tseber Rolanddal Ukrajna valódi célja