Közteher nélküli haszon az Altusnak

Rejtély, miből fizette ki Gyurcsány Ferenc az 1998-ban, röviddel a Horn-kormány bukása után létrehozott, Altus Luxembourg S. A. H. nevű, luxemburgi off-shore cég 380 millió forintos alaptőkéjét, mivel az összeg a cégbíróságon megtalálható adatok szerint nem szerepel a miniszterelnök százszázalékos tulajdonában álló testvércég, az Altus Rt. mérlegében. A 2001 végéig működő off-shore cég igazgatóságának Gyurcsány Ferencen és az Altus Rt.-n kívül Nacsáné Márki Rózsa volt a tagja.

2004. 11. 05. 21:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelenlegi kormányfő ekkor még nem tartotta szem előtt a ma oly sokszor emlegetett igazságos közteherviselés elvét, sem a gazdagok nagyobb felelősségvállalásáról szóló intéseket, ellenkezőleg: kihasználta, hogy az adóparadicsomnak számító Luxemburgban alapított cégek után nem kellett társasági adót és tőkejövedelemre vonatkozó adót fizetni. Mivel nem volt forrásadó-levonási kötelezettség sem a nem luxemburgi illetőségű természetes személyek vagy társaságok részére történő kifizetések esetén, ezért osztalékfizetéskor Gyurcsány vagy bármelyik érdekelt cége forrásadó levonása nélkül juthatott hatalmas profithoz.
*
Magyarországon ebben az időszakban 16 százalék volt a társasági adó, és 20 százalék a forrásadó. Luxemburgban csupán az évi egyszázalékos tőkejegyzési illetéket kell a társaság alapításakor, illetve bejegyzésekor befizetni, valamint a tőkeadót negyedévente, amely a jegyzett tőke 0,2 százalékát teszi ki.
A Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Altus Rt. feltehetőleg azért hozta létre a céget a luxemburgi adóparadicsomban, hogy a többi érdekeltségénél keletkezett nyereséget részvénycserék útján átpumpálja a kinti vállalkozásába, és abból közterhektől mentesítve vehesse föl a hasznot. A miniszterelnök és üzlettársai kihasználták, hogy az Európai Unió tagországai és Magyarország között nem létezett egyezmény az egyes államokban bejegyzett cégek adatszolgáltatásával és banki tranzakcióival kapcsolatban sem.
Ezt igazolják a cégbírósági adatok: 1998. július 13-án, mindössze három nappal alapítása után az Altus Luxembourg S. A. H. több mint 40 százalékos tulajdonrészt szerzett a Magyaróvári Timföld és Műkorund Rt.-ben (Motim Rt.). Ezt követte az Aldó Kft. 30,1 millió forint névértékű, 91,2 százalékos üzletrészének megszerzése 2001. január 31-én. Ugyanezen a napon az off-shore cég részvénycsere útján megvásárolt az Altus Rt.-től 96 millió forint össznévértékű Perfekt-törzsrészvényt, így részesedése a Perfekt Rt.-ben 50 százalék plusz egy szavazatra nőtt. Az Altus Luxembourg 2001. november 29-én szűnt meg végelszámolással, a cég vagyona a százszázalékos tulajdonos Altus Rt.-hez került.
Szerettük volna megkérdezni a miniszterelnököt és Jagiellowicz Györgynét, az Altus Rt. vezérigazgatóját, honnan származott az off-shore cég 60 millió luxemburgi frankos (vagyis 380 millió forintos) alaptőkéje, miért volt szükség arra, hogy a vállalkozás többségi tulajdont szerezzen az Aldo Kft.-ben, a Perfekt Rt.-ben és a Motim Rt.-ben, miközben Gyurcsány ezekben a cégekben személyesen vagy más vállalkozásain keresztül tulajdonos volt, illetve véletlen-e, hogy néhány nappal a Horn-kormány bukása után hozták létre az Altus Luxembourgot, de lapzártánkig nem kaptunk tőlük választ. Nacsáné Márki Rózsa, aki igazgatósági tagja volt a luxemburgi cégnek, és ma is az Aldó Kft. ügyvezetője, csupán anynyit mondott: ezekre a kérdésekre nem szeretne válaszolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.