Elektronikus adathordozókat és iratokat foglalt le a GVH kartellcsoportja a múlt héten az IBM Magyarország Kft., az SAP Hungary Kft. és az ISH (International System House) Kft. székhelyén – értesült az Index internetes újság. A rajtaütésszerű akciót a versenyhivatal szóvivője sem cáfolta, de további részleteket nem közölt. Az Index úgy tudja: az ügy hátterében öt hazai egyetem gazdasági információs rendszerekre kiírt közbeszerzési pályázatai állnak, amelyeken a gyanúba kevert cégek – több konkurens szerint – egymással egyeztetve léptek fel. Az IBM, az SAP és az ISH megerősítette a vizsgálat tényét, és csak annyit fűztek hozzá: együttműködnek a versenyhivatallal az eljárás során.
Elgondolkodtató, hogy a pályázatok kiírása előtt a versenyszférából csak ennek a három nemzetközi vállalatnak a képviselői vettek részt a Magyar Bálint vezette Oktatási Minisztérium (OM) által szervezett háttérbeszélgetésen. Rajtuk kívül Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár, illetve Gábor András informatikai főtanácsadó, az egyetemek közül pedig a Szegedi Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, az ELTE és a Semmelweis Egyetem illetékesei voltak ott a konzultáción. A felsőoktatási intézmények az Index szerint lényegében szándéknyilatkozatot tettek, hogy a megjelent cégek termékeit választják. Az OM más piaci szereplők részvételével nem szervezett hasonló megbeszélést.
Több mint árulkodó, hogy Gábor András informatikai főtanácsadó a háttérbeszélgetésen kijelentette: „ha a megbeszélésen részt vevő ugyanazon (…) rendszer bevezetése iránt érdeklődő intézmények lehetségesnek látják az együttműködést, és hajlandók az összefogásra, az OM támogatni fogja kezdeményezésüket”.
*
Az oktatási tárca sajtóosztályán elismerték, hogy volt háttérbeszélgetés a témában, de azt teljesen szokványosnak minősítették. Cáfolták, hogy az egyetemek előre nyilatkoztak volna arról, mely cégekre számítanak a rendszerek bevezetésekor.
Az öt egyetem az év első felében írt ki pályázatot, amelyen mindhárom vállalat részt vett. A négy lezárult pályázaton az ISH nyert, de Pécsett és Szegeden is vállalta az IBM és az SAP alvállalkozóként történő bevonását. Az ELTE tenderének eredményét egy konkurens cég megtámadta, és a közbeszerzési bizottság döntése nyomán új győztest hirdettek, amely azonban alvállalkozóként alkalmazza majd az IBM-et és az ISH-t.
Az Index szerint több vállalkozás azért nem indult a tendereken, mert tudtak a minisztériumbeli megbeszélésről, és a gazdasági informatikai rendszerek piacán már jó ideje lehetséges összefonódásokat rebesgetnek.

Zöldhulladék égetése: ennyibe kerülhet, ha megszegjük a szabályt