Múlt hét csütörtökön jelentkezett egy tanú, aki megfelelő védelem fejében vallomást tenne a gyilkos fegyver hollétéről – derült ki tegnap a Fővárosi Bíróság tárgyalásán, amikor a vád képviselője épp a móri bankrablás ügyében tartotta volna meg perbeszédét. A bíróság tanácselnöke ezért újra megnyitotta a bizonyítási eljárást, és a nyomozás kiegészítésére utasította az ügyészséget.
A bíróság határozatában kifejtette: december 2-án és 3-án bejelentés érkezett, amelyben a gyilkos fegyver megtalálási helyét valószínűsítették. Emiatt szükségessé válhat a tanú különösen védetté nyilvánítása, soron kívüli kihallgatása. Elrendelték a két vádlott, Kaiser Ede és Hajdú László felismertetését, továbbá a megjelölt helyszín átkutatását, és ha előkerül a gyilkos fegyver, akkor annak soron kívüli igazságügyi szakértői vizsgálatát. A tanácselnök ezek után a tárgyalást berekesztette, és december 13-ra elnapolta.
A Fővárosi Főügyészség tegnap több feladatot adott a móri ügyben a Nemzeti Nyomozó Irodának – mondta lapunknak Zsombok György ezredes, a nyomozó főosztály vezetője. Kaiser Ede védője, Dezső Antal szerint az új helyzet ügyfelének akár kedvező is lehet.
Lapunk úgy tudja, hogy a tanú kétszer egymás után, múlt héten csütörtökön és pénteken is jelentkezett a bíróságon azzal, tudja, hol rejthették el az Erste Bank móri fiókjában 2002. május 9-én elkövetett bankrablás idején használt fegyvereket. A tanú védelmet kért, így valószínűleg egy nyomozási bíró hallgatja meg ismeretlen helyen. Nyilatkozatát a tárgyaláson jegyzőkönyvből ismertetik majd. Ha a fegyverek valóban meglesznek, akkor a szakértő igen könnyen megállapíthatja, hogy azt Móron használták-e. A nehézséget minden bizonnyal az okozza majd: hogyan lehet a fegyvereket a vádlottakhoz „kötni”. Érdekes kérdés lesz az is, hogy a rejtélyes tanú miért éppen most került elő, és eddig miért nem mondott semmit. Az bizonyos, hogy a hosszú ideje tartó eljárásban a rendőrség nem hallgatta ki. Informális beszélgetésekből ugyanakkor kitűnik, hogy nem véletlen e tanú időzítése. A védelem és a rendőrség egymásra mutogat: mindkét oldal a másik tanújának véli a titokzatos nyilatkozót. A rendőrség azért, mert – ahogy az egyik főtiszt lapunknak elmondta – még nem találkoztak a civil szférából érkező tanúval. A védelem pedig azért, mert azt sejti: a rendőrség az ügyben folytatta a nyomozást.
Megkérdeztük Rost Andreát: kétgyermekes édesanyaként mit szól ahhoz, hogy Magyar Péter szerint vegyen újat magának, akinek külföldön él a gyermeke?