A Ferencváros egykori labdarúgójának agyonverésével vádolt négy férfit első fokon társtettesként elkövetett emberölésben találta bűnösnek júniusban a Fővárosi Bíróság. Emiatt G. Jánost 12 év, O. Rolandot és H. Jánost 10-10 év, míg
H. Attilát nyolc év börtönbüntetésre ítélték. A Fővárosi Ítélőtábla másodfokon holnap kezdi tárgyalni az ügyet, a jogerős ítéletet várhatóan a jövő kedden hirdeti ki.
A bíróság nem jogerős döntésében megállapította: Simon Tibor 2002. április 21-én éjjel a fővárosi II. kerületi Café Allure nevű szórakozóhelyen szóváltásba került G. Jánossal. A vitába a diszkó biztonsági őrei is beleavatkoztak. Az elsőrendű vádlott ököllel megütötte a sportolót, aki elesett, majd nem sokkal később kimenekült az utcára. Utánaszaladt két biztonsági őr, O. Roland és H. János, aki egyébként a Készenléti Rendőrség törzsőrmestereként szolgált. A rohanó Simont O. Roland elgáncsolta, s a sportoló elesett. A két biztonsági őr a földön fekvő labdarúgó fejét ütötte-rúgta. Másodpercekkel később érkezett a helyszínre G. János, valamint H. Attila, aki szintén a szórakozóhely biztonsági szolgálatához tartozott. Az előbbi nyomban egy ütést mért az áldozatra, de utána Simon Tibor még föltápászkodott, és bocsánatot kért a támadóitól. Válaszul G. János akkorát rúgott a volt labdarúgó arcába, hogy hanyatt esett, koponyája az aszfaltnak ütődött, és két helyen betört. Simon többé nem mozdult, két nappal később a kórházban halt meg – állapította meg a bíróság.
Az ítélet indokolásában a bíróság kifejtette: az orvos szakértői vélemények szerint legkevesebb két nagy erejű ütés vagy rúgás érte a vádlottat, és a további fejre irányuló rúgások összeadódtak, ezért az áldozat sérülésének keletkezése és a halál beállta között oki összefüggés állapítható meg.
A vádlottak vallomásai az eljárásban folyamatosan változtak, az egymást terhelő nyilatkozatokat viszont egyikük sem vonta vissza. A szemtanúk elmondták, hogyan bántalmazták Simon Tibort, és hányan voltak az elkövetők. Később többen felismerték a vádlottakat. Az elsőfokú bíróság leszögezte: elfogadhatatlan, hogy H. János, aki a vádbeli időben rendőr volt, nem helyezte magát szolgálatba, amikor látta, hogy vádlott-társai bántalmazzák Simont. Az ítéletet az ügyész tudomásul vette, míg a védők enyhítésért és felmentésért fellebbeztek.
Az egykori labdarúgó édesapja megelégedéssel fogadta a nem jogerős döntést, de szerinte többen is bántalmazták fiát, mint ahányan a vádlottak padjára ültek. Idősebb Simon Tibor nem tudta feldolgozni a veszteséget: októberben elhunyt.
Hankó Balázs: Kiugrasztjuk a brüsszeli nyulat a bokorból