Tavaly a német költségvetési deficit 39,5 milliárd eurót tett ki, noha a 2004-es pótköltségvetésben 43,5 milliárd eurós hiánnyal számoltak. Az eddigi rekordot amúgy a németek Theo Waigel pénzügyminisztersége idején érték el 1996-ban. Akkor a kimutatások szerint 78,4 milliárd márka volt a deficit, amely jelenleg euróra átszámítva 40,1 milliárdot jelent. A „belőttnél” kisebb hiány oka, hogy Hans Eichel pénzügyminiszter nem használta ki a hitelkeretet. Mindez jelentős viszszafogások eredménye: kevesebb pénz jutott az állami bürokráciának. Noha a végleges adatokra még várni kell, tavaly decemberben valószínűleg az adóbevételek is kedvezőbben alakultak, s a mérsékeltebb kamatszint is közrejátszott a kedvezőbb eredmény kapcsán.
A DeStatis, a német statisztikai hivatal kimutatásai szerint a német GDP 1,7 százalékkal nőtt a múlt esztendőben. Idén a konjunktúra jelentős mérséklődését várják az elemzők. A DeStatis összeállítása szerint 2003-ban a GDP 0,1 százalékkal visszaesett, 2002-ben pedig mindössze 0,1 százalékkal nőtt. A bővülés első számú motorja természetesen a dinamikus kivitel; ez 1,2 százalékponttal járult hozzá a gyorsuláshoz, ugyanakkor a háztartások fogyasztása ismét csökkent.
A viszonylag kedvező makrogazdasági adatok ellenére Gerhard Schröder kancellár az európai stabilitási és növekedési paktum átfogó reformját sürgeti. Schröder a Financial Times Deutschlandnak adott minapi interjújában kifejtette: a helyes pénzügypolitikát nem szabad egyedül azzal mérni, hogy az adott ország átlépte vagy sem a háromszázalékos deficitküszöböt. A német kancellár szerint az Európai Bizottságnak a GDP-arányos államháztartási hiányon kívül figyelembe kellene más körülményeket is venni, mielőtt elindítja a paktumot megszegő országgal szemben a büntetés kiszabását.
Javuló hangulatmutató. A mannheimi Európai Gazdaságkutató Intézet (ZEW) németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója, mintegy háromszáz intézményi befektető és közgazdász véleménye alapján januárra 26,9 pont volt. A mutató második hónapja emelkedett – előzőleg négy hónapon át csökkent –, de október óta a 34,7 pontos sokévi átlag alatt van, ilyen utoljára tavaly júniusban volt. A ZEW-nél a mutató emelkedése ellenére a gazdasági növekedés lassulására következtetnek a következő hat hónapban.