Újabb pénzügyi intő?

A pénzügyminiszter szerint az ország adósságának leminősítése semmilyen hatással nincs az ország pénzpolitikájára. A Fidesz szerint felszínes ez a reagálás, hiszen mostantól drágábban juthatunk hozzá a külföldi forrásokhoz.

2005. 01. 13. 23:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Draskovics Tibor véleménye szerint annak, hogy a Fitch Ratings európai hitelminősítő intézet lerontotta a forintban jegyzett hitelek minősítését, nem lesz hatása a következő hónapok pénzpolitikájára, és a pénzügyminiszter semmi okot nem lát arra, hogy a Fitch példáját más hitelminősítők is kövessék. – Nem örülök a leminősítésnek, de annak semmilyen hatása nem lesz a pénzpolitikára, hiszen abban semmi új nincs – közölte Draskovics, hozzátéve, hogy Magyarországot változatlanul a befektetési kategóriában, a csehországi és a lengyelországi minősítéssel azonos szinten tartják nyilván.
Megírtuk, a Fitch szerdán az eddigi A pluszról A-ra rontotta le a forintban jegyzett hosszú távú szuverén adósság osztályzatát a tartós és növekvő államháztartási hiányra hivatkozva. Draskovics hangsúlyozta, hogy kitart az euró bevezetését célzó konvergenciaprogram mellett. A Fitch a határidő halasztásának is látja bizonyos kockázatát.
A forintadósság leminősítését követheti más hitelminősítők hasonló lépése – nyilatkozta a Világgazdaságnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője. Domokos László, a parlament költségvetési bizottságának fideszes alelnöke szerint kétségbeejtő Draskovics Tibor „hozzá nem értő és felszínes reagálása”, amellyel egyébként saját pénzügyminiszteri tevékenységéről is súlyos bizonyítványt állít ki. Az ellenzéki politikus szerint a legnagyobb problémát az jelenti, hogy forintadósság leminősítését követően Magyarország drágábban juthat külföldi forrásokhoz. A pénzügyminiszter arra kapott megbízatást, hogy rendezze a központi költségvetés helyzetét. A stabilitás helyett viszont hazánk egy növekvő államadóssággal küzdő ország lett – fűzte hozzá.
A Pénzügyminisztérium (PM) a jövőben is szigorúan ellenőrzi majd az áfa-visszautalásokat, mert nagy méreteket ölt az áfacsalás – jelentette ki tegnap külföldi újságírók előtt Draskovics Tibor. Elmondta: az áfaszabályozásban Magyarország uniós csatlakozása után a költségvetésben 250 milliárd forint áfabevétel-kiesés mutatkozott. Draskovics szerint az áfa-visszaigénylés céljából benyújtott formanyomtatványok fele téves információkat tartalmazott, sőt némelyikben szándékos csalás nyomaira bukkantak. Draskovics szerint az ellenőrzések miatt visszatartott áfa öszszege 100 milliárd forintra rúg. Azok a cégek, amelyek eleget tettek áfafizetési kötelezettségüknek és jogszerűen igényelték vissza az áfát, végül meg fogják kapni a pénzüket – jelentette az MTI.

Lapunk rákérdezett: mikor várható, hogy a pénzügyminiszter a fenti fajsúlyos témákban a hazai újságírókat is tájékoztatja. A szaktárca sajtóosztályán ilyen szándékról nem tudtak. Azt viszont elmondták, hogy a miniszter tájékoztatóját nem a PM, hanem a külföldi újságírók szervezete szervezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.